Zad 9.
a0 1cm sześcienny rtęci waży 13,5g. Ile waży 1 litr rtęci?
b) 1 litr oleju słonecznikowego waży 92dag. Ile waży 1cm sześcienny tego oleju?

Zad 11.
W pewnej szkole podstawowej jest basen o długości 25m. Każdy z sześciu torów ma 1,4m szerokości. Besen ma głębokość 1,5m.
a) Ile waży woda w tym basenie?
b) Jak długo trwałoby napełnianie tego basenu gdyby woda wlewała się z prędkością 100 1/min

Zad 12.
Akwarium w kształcie prostopadłościanu o krawędziach gługości 50cm, 30cm i 20cm jest wypełnione do połowy wodą.
a) Ile waży woda w akwarium?
b) O ile centymetrów podniesie się poziom wody w akwarium, gdy dolejemy 3 litry wody?

2

Odpowiedzi

2010-02-17T20:25:26+01:00
Zad 9.
a) 1cm³=1ml
1ml - 13,5g
1l=1000ml - x
x=1000*13,5/1=13500[g]=13,5[kg]

b) 1l=1000ml=1000cm³
92dag=920g
1000cm³ - 920g
1cm³ - x
x=1*920/1000=0,92[g]

Zad 11.
liczba torów=6
dł. basenu=25m=250dm
szer. toru=1,4m
głęb. basenu=1,5m=15dm
szer. basenu=6*1,4m=8,4m=84dm

a)d(wody)=1kg/l=1kg/1dm³
V(basenu)=250dm*15dm*84dm=315000dm³
m(wody)=1kg/dm³*315000dm³=315000kg=315t

b)V(basenu)=315000dm³
pręd.wlewania wody=100l/min
czas wlewania wody do basenu= 315000dm³/100l/min= =315000l*min/100l=3150min=52h30min


Zad 12.
Akwarium w kształcie prostopadłościanu o krawędziach długości 50cm, 30cm i 20cm jest wypełnione do połowy wodą.
b) O ile centymetrów podniesie się poziom wody w akwarium, gdy dolejemy 3 litry wody?

a)V(akwarium)=50cm*30cm*20cm=30000cm³=30dm³
Akwarium jest napełnione wodą do połowy, a więc:
V(wody w akwarium)=½*30dm³=15dm³
m(wody)=15dm³*1kg/dm³=15kg

b)3l=3dm³=3000cm³
I możliwość - krawędzie podstawy to 50cm i 30cm

Pp=50cm*30cm=1500cm²
3000cm³/1500cm²=2cm
Odp. Poziom wody w akwarium podniesie się o 2cm

II możliwość - krawędzie podstawy to 30cm i 20 cm

Pp=30cm*20cm=600cm²
3000cm³/600cm²=5cm
Odp. Poziom wody w akwarium podniesie się o 5cm

III możliwość - krawędzie podstaw to 20cm i 50cm

Pp=20cm*50cm=1000cm²
3000cm³/1000cm²=3cm
Odp. Poziom wody w akwarium podniesie się o 3cm.
1 5 1
2010-02-17T22:27:31+01:00
25m x [1,4 x 6 (8,4)] x 1,5m = 315 m₃

315 x 1000 = 315 000 kg - tyle wazy woda
315 000 Litrów


315 000 : 100 = 3150 minut - 52,5 godzin to jest napełnianie
1 3 1