Rozwiąż układy równań .

zad1.
ola kupiła 3 bloki i 4 zeszyty , za które zapłaciła 17zł . Karol kupił 5 bloków i 2 zeszyty (takie same jak ola) i zapłacił 19 zł . Ile kosztował blok a ile zeszyt .?

zad2.
Obwód prostokąta jest równy 32 cm . Oblicz długość boków tego prostokąta wiedząc , że jeden z jego boków jest o 4 cm dłuższy od drugiego .

zad3.
Suma dwóch liczb wynosi 22 . Jeśli jedną z nich powiększymy 3 razy , a drugą zmniejszymy o 2 , to otrzymamy liczby równe . Jakie to liczby .?

zad4.
Znajdź cenę kilograma jabłek i kilograma gruszek , wiedząc , że za 3kg jabłek i 4 kg gruszek należy zapłacić 23,50 zł , a za 4kg jabłek i 3 kg gruszek - 22zł .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-18T17:07:02+01:00
2.Obw.=32
a
b=1/3a
Obw.= 2a+2b
32=2a+2*1/3a
32=2a+2/3a
32=6/3a+2/3a
32=8/3a
a=32/ dzielimy przez 8/3 czyli mnożymy przez odwrotność 3/8
a=12
b=1/3*a=1/3*12=4

spr.
2a+2b=2*12+2*4=24+8=32
Odp.
Boki prostokąta mają 12 cm i 4 cm



3.x-I liczba
y-II liczba

x+y=22
3x=y-2

y=22-x
3x=22-x-2

y=22-x
4x=20 /:4

y=22-x
x=5

y=22-5=17
x=5

Te liczby to 5 i 17



4.x - cena jabłek
y - cena gruszek

4x + 3y = 22 /*-3
3x + 4y = 23,50 /* 4

-12x - 9y = -66
12x + 16y = 94
.................dodajemy stronami
7y = 28 /:7
y = 4

4x + 3*4 = 22
4x = 22 - 12
4x = 10
x = 2,5
Odp Kilogram jabłek kosztuje 2,5 zł, gruszki są w cenie 4 złotych za kilogram