Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-14T17:41:10+02:00
Tezeusz -w mitologii greckiej byli dwaj herosi o tym imieniu.Pierwszy z nich to mityczny syn Posejdona i Ajtry, formalnie syn Egeusza, króla Aten. Wychowywany poza domem z obawy przed żądnymi tronu synami swojego stryja Pallasa. Jego wejściem w dorosłość było uniesienie głazu, pod którym Ajgeus zostawił dla niego miecz i sandały.

Przypisuje mu się siedem prac (analogicznych do dwunastu prac Heraklesa), które miał wykonać jeszcze przed przybyciem do Aten.

* Zabicie zbója Perifetesa zabijającego ludzi maczugą (maczugi tej potem sam używał),
* Zabicie olbrzyma Sinisa, który naginał sosny, przywiązywał do nich ludzi, puszczał, a drzewa rozrywały ludzi na strzępy,
* Zabicie Minotaura,
* Zabicie olbrzymiej dzikiej świni Faji w Krommyon, która zrobiła wiele szkód i zabiła wielu ludzi,
* Zabicie łotra - Skejrona Megareńskiego, który zmuszał ludzi do mycia swoich nóg, a gdy to już zrobili, strącał ich ze skały prosto w paszczę olbrzymiego żółwia,
* Zabicie siłacza Mickuna w zapasach,
* Okaleczenie Prokrustesa, który zmuszał przechodniów by kładli się w jednym z jego łóżek i jeśli ich nogi wystawały za łóżko obcinał im je, a jeśli były za krótkie naciągał je w stawach, aby je wydłużyć.
20 4 20
2009-10-14T17:43:02+02:00
Tezeusz - Jeden z herosów w mitologii greckiej. Pierwszy z nich był wychowywany poza domem, w obawach przed żądnymi tronu synami swego stryja. Jego testem na dorosłość było uniesienie głazu, pod którym Ajgeus zostawił dla niego sandały oraz miecz. Przypisane jest mu siedem prac, które musiał wykonać przed przybyciem do Aten.
11 2 11
2009-10-14T18:28:19+02:00

Tezeusz, Theseus (mitologia grecka), heros ateński, syn króla Egeusza i królowej Ajtry, córki Pitteusa, władcy Trojdzeny (w innej wersji Ajtry i boga Posejdona). Tezeusz do 16. roku życia przebywał na dworze swego dziadka. Gdy zmężniał na tyle, aby podnieść głaz, pod którym Pitteus ukrył miecz i sandały, udał się do Aten. W czasie wędrówki uwalniał kraj od potworów i złoczyńców.
14 4 14