Marcin kupił 5 półlitrowych opakować kefiru, każde po 1,5zł oraz 3litrowe opakowania przecieru owocowego, każde po 5zł. Z częsci tych artykułów sporządził 2,5 litra koktajlu i obliczył, że koszt tego napoju jest równy 9,5 zł.
Na podstawie podanych informacji zapisano układ równań:

x + y = 2,5
3x + 5y = 9,5

Wiedząc, ze rozwiązaniem tego układu jest para liczb (1,5, 1), oblicz, ile kosztował kefir uzyty przez Marcina do sporządzenia koktajlu.

1

Odpowiedzi

2011-07-12T16:42:52+02:00

x=1,5
y=1
1,5l tyle potrzeba było kefiru

1l tyle potrzeba było przecieru
Obliczenia:
1,5l * 1,5zł/0,5l = 4,5 zł <---wynik

Odpowiedz:Kefir kosztował 4,5 zł.

 

gwiazdka ( * ) oznacza razy

ukosnik ( / ) oznacza dzielenie

 

Za wszelkie błędy przepraszam :)