W pewnym sklepie jabłka kosztują 2 zł/kg, cytryny - 3,80 zł/kg, pomarańcze - 4,50 zł/kg, banany - 2,50 zł/kg. Pani Kucharska kupiła tyle samo kilogramów jabłek co bananów, cytryn o trzy kilogramy mniej niż jabłek. Zapisz za pomocą wyrażenia algebraicznego, ile pani Kucharska zapłaciła za owoce. Doprowadź to wyrażenie do najprostszej postaci, a następnie oblicz jego wartość, przyjmując, że pani Kucharska kupiła 2 kg bananów.

3

Odpowiedzi

2010-02-19T17:42:24+01:00
J- waga jabłek
c - cytryn
b- bananów

j=b
c=j-3
j+j+j-3=3j-3

2+2+2-3=3kg
(w zdaniu chyba jest błąd bo skoro kupiła 2kg bananów i tyle samo jabłek, a cytryn o 3kg mniej, to wychodzi że kupiła -1kg cytryn ;) )

2010-02-19T17:45:34+01:00
N - ilośc kilogramów jabłek zakupionych przez panią kucharską. :P

2n+ 2.5n + 3.8(n-3) = 4.5n + 3.8n + 11.4 = 8.3 n + 11.4

I pod n podstw 2 ...

2010-02-19T17:45:35+01:00
2kg jabłek - a
2kg bananów - b
-1kg cytryn . ?? ( nie wiem o co w tym chodzi, ale robię tak jak to jest w poleceniu ) - c

2a+2b-c
2*2+2*2,50-3,80 = 4+5-3,80 = 9-3,80 = 5,20

nie wie czy to jest dobrze ; )