Marcin kupił 5 półlitrowych opakować kefiru, każde po 1,5zł oraz 3litrowe opakowania przecieru owocowego, każde po 5zł. Z częsci tych artykułów sporządził 2,5 litra koktajlu i obliczył, że koszt tego napoju jest równy 9,5 zł.
Na podstawie podanych informacji zapisano układ równań:

x + y = 2,5
3x + 5y = 9,5

Wiedząc, ze rozwiązaniem tego układu jest para liczb (1,5, 1), oblicz, ile kosztował kefir uzyty przez Marcina do sporządzenia koktajlu.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T18:12:27+01:00
X=1,5
y=1
potrzeba było 1,5l kefiru i 1l przecieru.


1,5l * 1,5zł/0,5l = 4,5 zł

Odp:Kefir kosztował 4,5 zł.
1 1 1