Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-19T19:27:30+01:00
Córka Edypa przedstawiona na tym portrecie to niezwykle piękna młoda kobieta. Twarz o regularnych rysach, kształtnym podbródku i nosie budzi autentyczny zachwyt. Podobnie zresztą jak pięknie wykrojone, pełne, karminowe usta i alabastrowa biel ciała, mocno kontrastująca z ciemnym tłem, które tutaj tworzy nastrój powagi.

Głowa królewny skierowana jest lekko w tył. Ma się wrażenie, że Antygona patrzy za czymś, co traci na zawsze. Być może tak właśnie oglądała się za sobą, gdy prowadzono ją na śmierć? Jej oczy wyrażają jakiś bezgraniczny ból, a jednocześnie nostalgię. Lekko ściągnięte brwi potęgują jeszcze to wrażenie.
Jest w tej postaci jakaś niepospolita elegancja i wdzięk. Pod kosmykami starannie upiętych włosów złoci się bogato zdobiono opaska.

Ramiona kobiety okrywa złocista suknia, przypominająca tradycyjny grecki peplos, mocno wycięta pod łabędzią wręcz szyją, fantazyjnie upięta na prawym ramieniu. Na nią narzuciła Antygona ciemnobrązowy himation z miękkiego materiału, podkreślającego jej powabne kształty.
Z postaci emanuje dostojność i wytworność.
1 5 1