W pewnym sklepie jabłka kosztują 2 zł/kg, cytryny - 3,80 zł/kg, pomarańcze - 4,50 zł/kg, banany - 2,50 zł/kg. Pani Kucharska kupiła tyle samo kilogramów jabłek co bananów, cytryn o trzy kilogramy mniej niż jabłek. Zapisz za pomocą wyrażenia algebraicznego, ile pani Kucharska zapłaciła za owoce. Doprowadź to wyrażenie do najprostszej postaci, a następnie oblicz jego wartość, przyjmując, że pani Kucharska kupiła 2 kg bananów.

1

Odpowiedzi

2010-02-20T09:54:25+01:00
Jabłka- 2zł/kg
cytryny- 3,80zł/kg
pomarańcze- 4,50zł/kg
banany- 2,50zł/kg

kilogramy jabłek=kilogramy bananów
j=b=c/3
(2zł*j)+(2,50*b)+(3,80*c/3)=2j+2,50b+3,80c/3=2b+2,50b+3,80b=8,30b

8,30b=8,30zł*2kg=16,60zł

Pani Kucharska zapłaciła 16,60zł.