Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T18:28:59+01:00
Armia rzymska w czasach starożytnych była podzielona na królewską i legionistów.

Legion liczył od 4200 do 5000 żołnierzy obywatelstwa rzymskiego. Do legionu należeli jeszcze 500-1000 osób tzw. obcych, którzy pochodzili spoza Rzymu.
Legion dzielił się na kohorty i centurie. Normalny legion liczył 10 kohort, czyli około 4800 żołnierzy. Pierwsza kohorta składała się z 5 podwójnych centurii, pozostałe z 6 zwykłych centurii. Skład centurii liczył ok. 80 żołnierzy. Dowódcą każdej centurii był centurion.

Z początku do armii królewskiej mogły należeć osoby z wyższych warstw społecznych, bo bogaci mieli po prostu lepszy ekwipunek lub na niego pieniądze. Romulus podzielił ją na 3 tribusy, a te zaś na kurie. Każda wystawiała po 1000 żołnierzy piechoty.

Uzbrojenie:

Klasa pierwsza: hełm, okrągła tarcza, nagolenniki i pancerz, wszystko ze spiżu - broń defensywna
włócznia i miecz - broń ofensywna. Do tego były 2 centurie rzemieślników, którzy służyli bez broni, ale obsługiwali maszyny wojenne.

Niższe klasy:

Druga klasa: Nie mieli pancerza, posiadali tarczę podłużną, reszta wszystko jak klasa pierwsza.
Trzecia klasa: W odróżnieniu od drugiej klasy nie mieli nagolenników.\
Czwarta klasa: Posiadali tylko włócznie i oszczep
Piąta klasa: Proce i kamienie do rzucania

Legioniści:

Hasati(najmłodsi żołnierze): Miecze gladius i dwa pila. Nosili na sobie pancerze kolcze (kolczuga) oraz hełmy i nagolenniki.
Principes: Uzbrojeni identycznie jak Hasati.
Triarii(starsi żołnierze): Zamiast oszczepów mieli oni długie włócznie używane w czasie walki wręcz. Tymi włóczniami nie rzucali w przeciwnika.
Velites(biedniejsi): Nosili hełm, tarczę, dwa oszczepy i miecz.

Oficerowie wyróżniali się noszeniem miecza w lewej ręce(podczas gdy legionista nosił w prawej ręce). Do pasa z przodu przymocowywano specjalną osłonę podbrzusza w formie czterech lub sześciu wąskich rzemieni, nabijanych metalowymi suwakami. Oficerowie i podoficerowie różnili się zarówno uzbrojeniem, strojem, jak i oznakami.
2 3 2