Na swiecie zawsze istnialy punkty zapalne -miejsca w ktorych metody zbrojne latwo wybuchaly i szybko sie rozprzestrzenialy. w poczatkach XXw takim punktem okazal sie kociol balkanski. wymien te miejsca ktore uwazasz ze punktem zapalnym na swiecie . wyjasnij sytuacje kazdego z nich i napisz dlaczego znalazl sie na twojej liscie .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T18:42:42+01:00
Izrael i Palestyna- Zróżnicowanie religijne, przyczyną są islamskie dążenia do "walki z niewiernymi". Konflikt trwa praktycznie od powstania państwa Izrael. Do tej pory spowodowało to 4 wojny- wszystkie zakończone zwycięstwem Izraela.

Wietnam- Wojna na tle politycznym: Komunistyczna Republika Wietnamu przy wsparciu Chin i ZSRR walczyła z Republiką Wietnamu, wspieraną przez Stany Zjednoczone. W rzeczywistości był to poligon dla wojsk ZSRR i Stanów, które mogły sprawdzić swoej technolohie wojskowe w prawdziwym boju.

Kaszmir- Terytorium sporne między Indiami a Pakistanem. Konflikt o znaczeniu międzynarodowym, ponieważ oba kraje są posądzane o posiadanie broni atomowej.

Afganistan- Pomoc ZSRR dla komunistycznego rządu kraju w walce z partyzantami (Mudżahedinami). Był to propagandowy pokaz siły armii Radzieckiej.

Irak- (wojny w Zatoce Perskiej)- Przyczyną konfliktu była polityka Saddama Hussajna, który nie liczył na zdecydowaną reakcję krajów Zachodu na argesję wobec Kuwejtu.

Katalonia- Nastroje nacjonalistyczne Katalończyków, sprzeciwiających się całkowitej zależności od rządu Hiszpanii. Powstanie organizacji terrorystycznej ETA.
4 4 4