Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T19:22:00+01:00
Post ma za zadanie wyrzeczenie się od naszych chęci, aby hamować swoją wolę, by wyrzec się wygody i pohamować się. Nie powinno się przy tym pokazywać innym, że się pości, tylko samemu sobie oraz swojemu Ojcu - Bogu, że robię to nie po to aby inni chwalili. Jest to jeden z głównych z 3 głównych uczynków.
1 5 1
2010-02-20T20:13:01+01:00
Post jest czasem nawrócenia, pokuty, wyciszenia, zastanowienia się nad własnym życiem. Ma on za zadanie przygotować nas, przez ciernistą Drogę Krzyżową, do Misterium Zmartwychwstania.
Fragment, z Ewangelii św.Łukasza, jest zapowiedzią postu, ale także śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Mówi o tym, że jest czas na radość i zabawę kiedy Jezus(pan młody) jest z nami, jednak kiedy zabiorą pana młodego, czyli kiedy Jezus poniesie śmierć krzyżową, nastąpi okres postu.
Pierwszy fragment z Ewangeli św.Mateusza zawiera wskazówki dla nas. Mówi jak powinniśmy pościć. Post nie polega na zewnętrznym umartwianiu się, pokazywaniu wszystkim, że pościmy przez przybranie ponurego wyglądu. Podczas postu mamy za zadanie nawrócić się, czyli zmienić swoje wnętrze, swoje serce, aby Bóg widział, że stajemy się lepsi. Jest to również czas pokuty, czyli zadośćuczynienia za swoje grzechy przez zwrócenie uwagi na potrzeby bliźniego, spełnianie dobrych uczynków.
Drugi fragment z Ewangelii św. Mateusza mówi o złych duchach, których można się pozbyć jedynie modląc się i poszcząc. Jak wiadomo złe duchy są źródłem pokus, które odczuwamy każdego dnia i i niestety często im ulegamy np. zamiast odrabiać lekcje oglądamy TV lub gramy w gry na komputerze, dlatego tak ważne jest dokonywanie postanowień postnych. Ćwiczymy przez to silną wolę, która pomoże nam walczyć z pokusami.
2 5 2