Zadanie1
Z 5 kg truskawek można otrzymać 2,5kg dżemu.Masz 8 słoików po 250g w każdym.Ile kg truskawek zużyto na sporządzenie dżemu zawartego w tych słoikach??

Zadanie2
Chleb waży o 30%więcej,niż wzięta do wypieku mąka.Ile waży chleb upieczony z 6kg mąki?
Chleb kosztował 1,50zł,a po miesiącu o 2/5więcej.Ile kosztował chleb po miesiącu?Ile razy więcej??
Dziękuje:d

2

Odpowiedzi

2010-02-20T19:24:56+01:00
Ad. 1
8*250 g= 2kg - zawartość 8 słoików
5/2,5kg - tyle wynosi proporcja(dokładnie 2:1)
Czyli
2 kg * 2 = 4 kg - tyle nalezy przygotowac truskawek
Ad. 2
6*1,3=7,8 kg - tyle waży chleb
1,5 zł * 1,4 = 2,1 zł - tyle kosztuje po miesiącu. Jest to 40% więcej
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T19:34:43+01:00
1)
ilość dzemu w słoikach- 8*250g=2000g=2kg

2,5kg - 5kg
2kg - x

2,5x=10
x= 40
odp. zuzyto 40 kg truskawek.

2)x- waga chleba
y-waga mąki- 6kg

x=70%y
x=70%*6
x=0,7*6
x=4,2
odp. waga chleba to 4,2kg

3) 1,5+2/5=1 1/2 =2/5=3/2+2/5=15/10+4/10=19/10=1,9zł

1,9:1,5 ~ 1,3
odp.po miesiącu chleb kosztował 1,90zł, czyli o około 1,3 raza wiecej