Zad1. Jeden Kilogram gruszek kosztuje 2 razy więcej niż 1kg śliwek. Za 3 kg śliwek i 2k g gruszek zapłacono 14zł.Ile kosztuje 1 kg śliwek ?
Zad2. Brat jest 3 razy starszy od siostry,a siostra jest o 4 lata młodsza od brata . Ile lat ma siostra ?

2

Odpowiedzi

2010-02-20T22:25:24+01:00
2.
x-Brat
y-Siostra

x = 3y
y = b - 6

x = 3y - 6
6 = 2y/:2
y = 3

Brat - 3*3= 9 lat
Siostra - 9-3 = 6 lat


2010-02-21T01:38:59+01:00
Gruszki - 2x zł
Śliwki - x zł


3* x zł + 2* 2x zł = 14zł
3x zł + 4x zł = 14zł
7x zł = 14zł
x zł = 2zł
x = 2
Gruszki kosztują 2*2=4zł/kg
Śliwki kosztują 2zł/kg