1.opisz budowe gametofitu mszaków.
2.przystosowania paprotników dożycia na lądzie
3.wymień funkcje kłącza
4.Wyjaśnij dlaczego pokoleniem dominującym u paprotników jest sporofit.
5.napisać coś o skrzypach i widłakach.

bardzo proszę o rozwiązanie tego zadania szczegółowo ale za bardzo nie rozpisywać sie wystarszczy okoła 5-7 zdan na zadanie może być mniej

z góry dzieki

pozdrawiam

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T12:47:51+01:00
1.Mszaki i paprotniki rozmnażają się płciowo.Z zarodników powstają przedrośla,czyli gametofity,na których tworzą się plemnie (wytwarzające plemniki) i rodnie (w których powstają komórki jajowe). Z zapłodnionej komórki jajowej rozwija się młoda roślina-sporofit.Gametofit to pokolenie płciowe, a sporofit- pokolenie bezpłciowe. U mszaków pokoleniem dominującym jest gametofit,a u paprotników sporofit.

2.Paprotniki były jednymi z pierwszych roślin,które miały korzenie.Korzenie nie tylko mocują roślinę w glebie,ale przede wszystkim umożliwiają czerpanie wody i soli mineralnych z większej głębokości i większej powierzchni.Paprotniki to drobne rośliny,zazwyczaj cieniolubne i wilgociolubne.Najczęściej rosną w lasach.Tworzą w nich pokrywę o dużej powierzchni,umożliwiające wilgoć w glebie.Są pokarmem i schronieniem dla wielu gatunków zwierząt.Rozmnażają się za pomocą zarodników rozsiewanych przez wiatr.

3.Kłącze-Nie posiada liści – zamiast nich występują łuski. Nie posiada też ciałek zieleni.
Magazynuje materiały zapasowe umożliwiające roślinie przetrwanie niesprzyjających wegetacji okresów,podczas których nie przeprowadza ona fotosyntezy. Pełni także drugą funkcję – służy do rozmnażania wegetatywnego.


4.Dlatego,że rozmnażają się bezpłciowo.

5.Należą do roślin skrytopłciowych.Nie mają ani kwiatów,ani nasion.Rozmnażają sie za pomocą maleńkich zarodników.
4 4 4