Pan Piotr wpłacił 2000 zł do banku ''Fortuna" w którym oprocentowanie wkładów oszczędnościowych jest równe 6% w stosunku rocznym. oblicz ile wyniosa odsetki od tej kwoty po roku, a ile złotych pozostanie z nich panu piotrowi, jesli od kwoty odsetek zostanie odprowadzony podatek w wysokości 19%. jaki bedzie stan konta pana Piotra po roku oszczędzania?

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-21T13:30:55+01:00
Na początku - 2000zł
po roku - 2000zł * 6% + 2000zł = 2000zl * 6 / 100 + 2000zł = 2120zł
odsetki - 2120zł - 2000zł = 120zł
odsetki z odprowadzonym podatkiem - 120zl * (100-19)% = 120zł * 81% = 120zł * 81 / 100 = 97,2zł
stan konta po roku oszczędzania = 2000zł + 97,2zł = 2097,2zł
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T13:34:37+01:00
6% = 0,06
19% = 0,19
0,06 * 2000 zł = 120 zł
Odsetki od kwoty 2000 zł wyniosą 120 zł.
0,19* 120 = 22,80 zł
120 zł - 22,80 zł = 97,20 zł - tyle pozostanie z odsetek
Stan konta po roku oszczędzania
2000 zl + 97,20 zł = 2097,20 zł
1 5 1
2010-02-21T13:36:38+01:00
Dane:
t=1
k=2000 zł
p=6%
d=?

d=kpt/100
d=2000*6*1/100
d=12000/100
d=120 zł

120*0,19=22,8 zł
120-22,8=97.2

2000+97,2=2097,2 zł
Odp. Stan Pana Piotra po roku oszczedzania bedzie wynosił 2097.2 zł
1 2 1