1.Za 105,60zł kupiono 25 metrów materiału w dwóch gatunkach.1 metr materiału pierwszego gatunku kosztuje 4,50zł , a 1 metr drugiego gatunku 4 zł. Ile kupiono metrów każdego gatunku ?
Powinno wyjść 11,2m pierwszego gatunku i 13,8m drugiego gatunku .

2.Zmieszano dwa gatunki cukierków w cenie 24 zł i 15 zł za 1 kilogram. Otrzymano 9 kg mieszanki w cenie 20 zł za kilogram. Ile kilogramów każdego gatunku cukierków zmieszano?
Powinno wyjść 5 kg droższego i 4 kilogramy tańszego.

3.W czasie konkursu uczestnik odpowiada na sześć pytań.Za dobrą odpowiedź uzyskuje 2 pkt ,a za złą traci 1 pkt . Na ile pytań odpowiedział dobrze ,a na ile źle,jeśli lącznie zdobył 3 pkt?

4.Wanna napełnia się zimną wodą w czasie 15 minut , zaś gorącą , płynącą z drugiego kranu 10 minut . ile czasu potrzeba na napełnienie wanny z obu kranów jednocześnie?
Powinno wyjść 6 minut , mi ciągle wychodzi 12,5min .


Pomóżcie , pozdrawiam ;)

1

Odpowiedzi

2009-10-16T17:08:16+02:00
1.
x - materiał za 4,5zł
y - materiał za 4zł

x+y=25
4,5x+4y=105,6

x=25-y
4,5(25-y)+4y=105,6

x=25-y
112,5-4,5y+4y=105,6

x=25-y
-0,5y=-6,9 /*(-2)

x=25-y
y=13,8

x=25-13,8
y=13,8

x=11,2
y=13,8
Odp: Kupiono 11,2m materiału po 4,5zł i 13,80m po 4zł.

2.
x-cukierki za 24 zł
y-cukierki za 15zł

X+y=9
24x+15y=9*20

x=9-y
24(9-y)+15y=180

x=9-y
216-24y+15y=180

x=9-y
-9y=-36 /: (-9)

x=9-y
y=4

x=9-4
y=4

x=5
y=4
Odp: Zmieszano 5kg cukierków po 24zł i 4kg cukierków po 15zł

3.
X - dobre odpowiedzi
y - złe odpowiedzi

X+y=6
2x-y=3

x=6-y
2(6-y)-y=3

x=6-y
12-2y-y=3

x=6-y
-3y=-9 /: (-3)

x=6-y
y=3

x=6-3
y=3

x=3
y=3
Odp: Uczestnik odpowiedział na trzy zadania dobrze, a na trzy źle.

W zadaniu czwartym niestety też mi cały czas wychodzi 12,5.
2 4 2