Oblicz
A) ile gram węgla znajduje się w 500g alkoholu o 13 atomach węgla w cząsteczce
B) ile gram tlenu znajduje się w 894g kwasu karboksylowego o 19 atomach węgla w cząsteczce
C)ile gram wodoru znajduje sie w 768g kwasu karboksylowego o 16 atomach węgla w cząsteczce
d) ile gram tlenu znajduje się w 1620g alkoholu o 18 atomach węgla w cząsteczce
Plis bardzo proszze o pomoc szybko !!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T15:06:12+01:00
A/
C13H27OH
Mc = 12 * 13 = 157
Mh = 1 * 28 = 28
Mo = 16 * 1 = 16

M = 157 + 28 + 16 = 201

201g----> 157g C
500g----> x
x = 500 * 157 / 201
x = 390,5g
Odp W 500g alkoholu znajduje się 390,5g C

b/
C18H35COOH
Mc = 12 * 19 = 228
Mh = 1 * 36 = 36
Mo = 16 * 2 = 32

M = 228 + 36 + 32 = 296

296g----> 32g O
894g----> x
x = 894 * 32 / 296
x = 96,6g
Odp W 894g kwasu znajduje się 96,6g O

c/
C15H29COOH
Mc = 12 * 16 = 212
Mh = 1 * 30 = 30
Mo = 16 * 2 = 32

M = 212 + 30 + 32 = 274

274g----> 30g H
768g----> x
x = 768 * 30 / 274
x = 84,1g
Odp W 768g kwasu znajduje się 84,1g H

d/
C18H35OH
Mc = 12 * 18 = 216
Mh = 1 * 36 = 36
Mo = 16 * 1 = 16

M = 216 + 36 + 16 = 268

268g----> 16g O
1620g----> x
x = 1620 * 16 / 268
x = 96,7g
Odp W 1620g alkoholu znajduje się 96,7g O