Za dwa pączki i trzy ciastka z kremem Agnieszka zapłaciła 6zł i 90gr. Gdyby kupiła trzy pączki i dwa ciastka zapłaciłaby o 30gr mniej.Ile pączków mogłaby kupić Agnieszka za 18 zł?
zadanie musi być wykonane układem równań

Bardzo proszę o szybką odpowiedz :)
z tyłu książki od matematyki odpowiedz jest
8ha niewiem co to oznacza :(

2

Odpowiedzi

2010-02-21T15:05:24+01:00
X - cena pączka
y - cena ciastka

2x + 3y = 6,9 zł / x(-2)
3x + 2y = 6,9 - 0.3 / x3

-4x - 6y = - 13,8
9x + 6y = 19.8
+ ______________ (dodaję pod kreską, to takie sposób, nie wiem czy znasz)
4x = 6
x = 1,5

pączek kosztuje 1,5
18 zł : 1,5 zł = 12 <-- tyle może kupić

jeśli nie znasz tego sposobu rozwiązywania równań mogę rozwiącać innym i przeslać ci w wiadomości lub tutaj
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T15:12:31+01:00
X - 1 pączek
y - 1 ciastko

18zł = 1800 groszy
6zł 90 gr = 690 groszy
690- 30 = 660 groszy

2x + 3y = 690 / *2
3x + 2y = 660 / *(-3)
4x + 6y = 1380
-9x - 6y = -1980
-5x = -600
5x = 600
x = 120 ---> cena 1 pączka w groszy

120 groszy = 1zł 20 groszy

1800/120 = 15

Odp: Za 18 złotych Agnieszka może kupić 15 pączków.