Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-22T19:34:14+01:00
Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w dniach 23-30 stycznia 1927 roku

1 konkurs (23-30 stycznia 1927 roku.)
Nagroda I - Lev Oborin (ZSRR)
Nagroda II - Stanisław Szpinalski (Polska)
Nagroda III - Róża Etkin-Moszkowska (Polska)
Nagroda IV - Grigori Ginzburg (ZSRR)

2 konkurs (06-23 marca 1932 roku.)
Nagroda I - Alexandre Uninsky (ZSRR)
Nagroda II - Imre Ungar (Węgry)
Nagroda III - Bolesław Kon (Polska)
Nagroda IV - Abram Lufer (ZSRR)
Nagroda V - Lajos (Louis) Kentner (Węgry)
Nagroda VI - Leonid Sagalov (ZSRR)
Nagroda VII - Leon Boruński (Polska)
Nagroda VIII - Teodor Gutman (ZSRR)
Nagroda IX - Gyula Karolyi (Węgry)
Nagroda X - Kurt Engel (Austria)
Nagroda XI - Emanuel Grossman (ZSRR)
Nagroda XII - Josef Wagner (Niemcy
Nagroda XIII - Maryla Jonasówna (Polska)
Nagroda XIV - Lily Herz (Węgry)
Nagroda XV - Suzanne de Mayere (Belgia)

3 konkurs (21 lutego - 12 marca 1937 roku.)
agroda I - Jakov Zak (ZSRR)
Nagroda II - Roza Tamarkina (ZSRR)
Nagroda III - Witold Małcużyński (Polska)
Nagroda IV - Lance Dossor (Wlk.Brytania)
Nagroda V - Agi Jambor (Węgry)
Nagroda VI - Edith Axenfeld (Niemcy)
Nagroda VII - Monique de la Bruchollerie (Francja)
Nagroda VIII - Jan Ekier (Polska)
Nagroda IX - Tatyana Goldfarb (ZSRR)
Nagroda X - Olga Iliwicka (Polska)
Nagroda XI - Pierre Maillard-Verger (Francja
Nagroda XII - Lelia Gousseau (Francja)
Nagroda XIII - Halina Kalmanowicz (Polska)

4 konkurs (15 września - 15 października 1949 roku.)
Nagroda I - Bella Davidovich (ZSRR)
Nagroda I - Halina Czerny-Stefańska (Polska)
Nagroda II - Barbara Hesse-Bukowska (Polska)
Nagroda III - Waldemar Maciszewski (Polska)
Nagroda IV - Georgi Muravlov (ZSRR)
Nagroda V - Władysław Kędra (Polska)
Nagroda VI - Ryszard Bakst (Polska)
Nagroda VII - Evgeni Malinin (ZSRR)
Nagroda VIII - Zbigniew Szymonowicz (Polska)
Nagroda IX - Tamara Guseva (ZSRR)
Nagroda X - Wictor Mershanov (ZSRR)
Nagroda XI - Regina Smendzianka (Polska)
Nagroda XII - Tadeusz Żmudziński (Polska)

5 konkurs (22 lutego - 21 marca 1955 roku.)
Nagroda I - Adam Harasiewicz (Polska)
Nagroda II - Vladimir Ashkenazy (ZSRR)
Nagroda III - Fou Ts'Ong (Chiny)
Nagroda IV - Bernard Ringeissen (Francja)
Nagroda V - Naum Shtarkman (ZSRR)
Nagroda VI - Dmitri Papyerno (ZSRR)
Nagroda VII - Lidia Grychtołówna (Polska)
Nagroda VIII - Andrzej Czajkowski (Polska)
Nagroda IX - Dmitri Sakharov (ZSRR)
Nagroda X - Kiyoko Tanaka (Japonia)

6 konkurs (22 lutego - 13 marca 1960 roku.)
Nagroda I - Maurizio Pollini (Włochy)
Nagroda II - Irina Zaritskaya (ZSRR)
Nagroda III - Tania Achot-Haroutounian (Iran)
Nagroda IV - Li Min-Chan (Chiny)
Nagroda V - Zinayda Ignatyeva (ZSRR)
Nagroda VI - Valeri Kastelsky (ZSRR)

7 konkurs (22 lutego - 13 marca 1965 roku.)
agroda I - Martha Argerich (Argentyna)
Nagroda II - Arthur Moreira-Lima (Brazylia)
Nagroda III - Marta Sosińska (Polska)
Nagroda IV - Hiroko Nakamura (Japonia)
Nagroda V - Edward Auer (USA)
Nagroda VI - Elżbieta Głąbówna (Polska)

8 konkurs (07 - 21 października 1970 roku.)
Nagroda I - Garrick Ohlsson (USA)
Nagroda II - Mitsuko Uchida (Japonia)
Nagroda III - Piotr Paleczny (Polska)
Nagroda IV - Eugene Indjic (USA)
Nagroda V - Natalya Gavrilova (ZSRR)
Nagroda VI - Janusz Olejniczak (Polska)

9 konkurs (07 - 28 października 1975
Nagroda I - Krystian Zimerman (Polska)
Nagroda II - Dina Joffe (ZSRR)
Nagroda III - Tatyana Fedkina (ZSRR)
Nagroda IV - Pavel Gililov (ZSRR)
Nagroda V - Dean Kramer (USA)
Nagroda VI - Diana Kacso (Brazylia)

10 konkurs (02 - 19 października 1980 r.)
Nagroda I - Dang Thai Son (Wietnam)
Nagroda II - Tatyana Shebanova (ZSRR)
Nagroda III - Arutyun Papazyan (ZSRR)
Nagroda IV - nie przyznano
Nagroda V - Akiko Ebi (Japonia)
Nagroda V - Ewa Pobłocka (Polska)
Nagroda VI - Eric Berchot (Francja)
Nagroda VI - Irina Pietrova (ZSRR)

11 konkurs (01-20 października 1985 r.)
Nagroda I - Stanislav Bunin (ZSRR)
Nagroda II - Marc Laforêt (Francja)
Nagroda III - Krzysztof Jabłoński (Polska)
Nagroda IV - Michie Koyama (Japonia)
Nagroda V - Jean-Marc Luisada (Francja)
Nagroda VI - Tatyana Pikayzen (ZSRR)

12 konkurs (01 - 21 października 1990 r.)
Nagroda I - nie przyznano
Nagroda II - Kevin Kenner (USA)
Nagroda III - Yukio Yokoyama (Japonia)
Nagroda IV - Corrado Rollero (Włochy)
Nagroda IV - Margarita Shevchenko (Rosja)
Nagroda V - Anna Malikova (Rosja)
Nagroda V - Takako Takahashi (Japonia)
Nagroda VI - Caroline Sageman (Francja)

13 konkurs (01 - 22 października 1995 r.)
Nagroda I - nie przyznano
Nagroda II - Philippe Giusiano (Francja)
Nagroda II - Alexei Sultanov (Rosja)
Nagroda III - Gabriela Montero (USA)
Nagroda IV - Rem Urasin (Rosja)
Nagroda V - Rika Miyatani (Japonia)
Nagroda VI - Magdalena Lisak (Polska)

14 konkurs (04 - 22 października 2000 r.)
Nagroda I - Yundi Li (Chiny)
Nagroda II - Ingrid Fliter (Argentyna)
Nagroda III - Alexander Kobrin (Rosja)
Nagroda IV - Sa Chen (Chiny)
Nagroda V - Alberto Nose (Włochy)
Nagroda VI - Mika Sato (Japonia)

15 konkurs (2-24 października 2005 r.)
Nagroda I - Rafał Blechacz (Polska)
Nagroda II - Nie przyznano
Nagroda III - Dong Hyek Lim (Korea Płd.)
Nagroda III - Dong Min Lim (Korea Płd.
Nagroda IV - Takashi Yamamoto (Japonia)
Nagroda IV - Shohei Sekimoto (Japonia)
Nagroda V - Nie przyznano
Nagroda VI - Ka Ling Colleen Lee (Chiny) (Hong-Kong)


To chyba tyle :)
4 5 4