1. Mama, robiąc dżem z wiśni, na jeden kg owoców daje pół kg cukru. Ile kg cukru potrzebuje mama, jeśli na dżem przeznaczyła 4,5 kg wiśni?
2.Ile trzeba zapłacic za 35 dag szynki, jeśli cena 1 kg tej szynki to 22zł?
3.Za 8 kg gruszek zapłacono 20 zł. Ile kg takich gruszek można kupic za 12,50zł?
4.ZA 5 batonów zapłacono 6,25zł.Ile takich batonów można kupic za 10 zł? Ile trzeba zapłacic za 12 takich batonów?



Jak to rozwiązujecie to prosze uzasadnienie. Jakoś to zrobic proporcjami ;)
Proszę..........

2

Odpowiedzi

2010-02-23T15:25:16+01:00
1.
1kg--------0,5 kg
4,5 kg----x

x=4,5*0,5/1
x=2,25 kg cukru

2,
1kg=22zł
0,35kg=x

x=0,35*22/1
x=7,70 zł

3,
8kg=20zł
x=12,5

x=12,5*8/20
x=5 kg

4,
5=6,25
x=10

x=10*5/6,25
x=8
2010-02-23T15:30:35+01:00
1.
4.5 * 0.5 = 2.25
mama potrzebuje 2.25kg

2.
22 * 0.35 = 7.7
za szynkę trzeba zaplacic 7. 70 zł

3.
20 : 8 = 2.50
12.50 : 2.50 = 5
za 12.50zł można kupic 5kg gruszek

4.
6.25 : 5 = 1.25zł
10 : 1.25 = 8
12 * 1.25 = 15
za 10 zł można kupic 8 batonów
za 12 batonów trzeba zapłacic 15 zł