Odpowiedzi

2010-02-23T16:45:10+01:00
Zgodnie z zasadą zaokrąGLANIA powinien pobrać za 0,2kg, czyli za 20 dag
skoro 7,30 kosztuje 1 kg, tzn,że 10dag kosztuje 0,73zł
czyli 20dag kosztuje 2 razy 0,73=1,46zł
i zgodnie z zasada zaokrąglania powinien pobrać 1,50zł

oczywiscie straci na tym bo gdyby policzył dokładnie zarobiłby 0,22 razy 7,30=1,61, ale na pewno odbije to sobie na innym kliencie, który kupi np 0,27kg, a on go skasuje za 0,3kg
2010-02-23T16:47:26+01:00
2010-02-23T16:50:13+01:00
1kg kosztuje 7,30zł
0,22kg kosztuje x
x=1,6126
czyli 0,22kg kosztuje 1,61zł
Dlaczego tak zaokrąglone?ponieważ cyfry po przecinku mniejszych od 5 nie zmieniają swojej wartości, z kolei równe lub większe od 5 zwiększamy o 1:)
(czyli jeśli kolejna cyfra liczby pierwotnej była większa lub równa 5)czyli, gdyby było np 1,616 to wynik zaokraglony do drugiego miejsca po przecinku byłby 1,62.
W przypadku pieniędzy zaokrąglamy do dugiego miejsca po przecinku-bo tyczą się one groszy. Najmniejszą "walutą" w Polsce jest 1 grosz, czyli 0,01zł:)