Zadanie I
Zapisz odpowiednie równania i zgadnij ich rozwiązania:
a)Spodnie kosztują y złotych, a koszula jest o 125 złotych tańsza i kosztuje 77 zł.
b)Za 2,5kg gruszek po x złotych za kilogram pani Zofia zapłaciła 12,50 zł
c)Zeszyt w linię kosztuje x złotych. Zeszyt w kratkę jest o 40 groszy droższy. Za dwa zeszyty w ktarke zapłacono 3,20 zł.
d)Antek i Wojtek kupili w prezencie dla mamy kwiaty za 7 zł i broszę za x złotych. Kosztami podzielili się po połowie. Każdy z nich zapłacił 12 zł.


Zadanie II
Sposrod liczb -1,1,3 wybierz te, ktora spełnia rownanie:

a) 2x-3=3 b)8x+7=2x+4 c)3(1-x)=0



Proszę o szybką odpowiedź!!!
Z góry dziękuję:)

3

Odpowiedzi

2010-02-23T18:33:57+01:00

a)Spodnie kosztują y złotych, a koszula jest o 125 złotych tańsza i kosztuje 77 zł.
y-125zł= 77zł
y= 77zł+125zł= 202zł
b)Za 2,5kg gruszek po x złotych za kilogram pani Zofia zapłaciła 12,50 zł
2,5kg*x=12,50zł//: 2,5
x=5zł
c)Zeszyt w linię kosztuje x złotych. Zeszyt w kratkę jest o 40 groszy droższy. Za dwa zeszyty w ktarke zapłacono 3,20 zł.
3,20-(2*40)= 2x
2,40=2x
x=1,20
d)Antek i Wojtek kupili w prezencie dla mamy kwiaty za 7 zł i broszę za x złotych. Kosztami podzielili się po połowie. Każdy z nich zapłacił 12 zł.
7+x=2*12zł
7+x=24zł
x=24zł-7zł
x= 17zł


Zadanie II
a) 3
b) -½ ( tak powinno wyjść, na pewno)
c)1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T19:01:37+01:00
A) y-125=77
y=125+77
y=202
b)2,5*x=12,50
x=12,50:2,5
x=5
c) (x+40)+(x+40)=2x+80=3,20
1 zeszyt=3,20:2=1,60
d)7+x=12*2
7+x=24
x=24-7
x=17

2.
a)2x-3=3 2*3-3=3 3=3
b)8x+7=4x+3 8*(-1)+7=4*(-1)+3 1=1
c)3(1-x)=0 3(1-1)=0 0=0
1 5 1
2010-02-23T21:49:31+01:00
I

a)
125-y=77
-y=77-125
-y=-48 /:-1
y=48

b)
2,5x=12,50 / :2.5
x=5

c)
2 razy (x + 0,40) = 3,20
2x+0,80=3,20
2x=3,20-0,80
2x=2,4 / : 2
x=1,2

d)
7+x=24
x=24-7
x=17


II
a)3
b)żadna cyfra nie spełnia tego równania
c)1