1.Do przetwormi owoców zakupiono 9 ton jablek. dwie trzecie (ulamek) tej ilośći przeznaczono na sok,a 0,2 calej ilosci przeznaczono na konfitury. Ile kg jablek pozostalo nie przetworzonych .?
2.Ratownicy gorscy zmierzyli temperature powietrza na wysokosci 1102 m n.p.m, ktora wynosila 1,8 C . Wiedzac, że idac w gory temperatura powietrza spada co 100m o 0,6 C , oblicz jaka byla temperatura gdy dotarli na szczyt sniezki,ktora ma wysokosc 1602 m n,p,m.
3.Z prostokatnej tafli szkla o dlugosci 1 m i szerokosci 80 cm szklarz musi wyciac szybe w krztalcie prostokata o wymiarach 80 cm. 75 cm. Oblicz jaka czesc tafli pozostanie.
4. Pol kilograma truskawek kosztowalo 2,40 zl. Ile zaplacisz za 750 g tych truskawek .
5. 2 godziny i 15 min. zmien na sekundy.

2

Odpowiedzi

2010-02-23T22:57:24+01:00
4.

0,5-2,4
0,75-x

x=2,4*0,75/0,5
x=3,6 zł

5

8100s
2010-02-23T23:06:59+01:00
1.
2/3*9t=6t
0,2*9t=1,8t
9t-(6t+1,8t)=1,2t
1,2t=1200kg

Zostało 1200kg nieprzetworzonych jabłek

2.
1602-1102=500 <--różnica wysokości między pierwszym pomiarem, a Śnieżką
500m:100m=5
5*0,6=3 [*C]
1,8-3=-1,2 [*C]

Temperatura na szczycie Śnieżki wynosiła -1,2*C.

3.
1m=100cm
P₁=100cm×80cm=8000cm²
P₂=80cm×75cm=6000cm²
8000-6000=2000cm²

Zostało 2000cm² tafli szkła

4.
0,5kg truskawek - 2,4zł
2,4:0,5=4,8 [zł] <--cena za 1kg truskawek
4,8×0,75=3,6 [zł]

0,75kg truskawek kosztuje 3,6 zł.

5.

2h 15 min=135 min=8100s