!!DAJE MIANO NAJLEPSZEGO I 300 PUNKTÓW!!

Mam takie zadanie : Jakią twórczość wprowadziła do mnie książka krzyżacy.Na lekcji słuchaliśmy T-Raprzey z nad wisły Krzyżacy, i niem mam pomysłu co zrobić na lekcje. Kolega robi makiete starego domu z krzyżaków.Pani coś mówiłą że można zarapować , zrobic prezentacje slajdów itp.Ale ja nie wiem co zrobić.Proszę o pomysły na ten temat.Każdy niech poda 10 pomysłów i opisze mnie co można w tym zrobić.Najlepsze otrzymuje miano najlepszego !!

2

Odpowiedzi

2013-01-26T22:59:10+01:00


Książka "Krzyżacy" H. Sienkiewicza, to przede wszystkim twórczość historyczna. Utwór  jest jednym z tych dzieł ,które w przepiękny sposób ukazuje dramatyczne losy polskiego narodu, ale jest również powieścią, w której odnaleźć można miłość, przyjaźń, nienawiść. W czasach powstania utworu  nasz kraj był otoczony z różnych stron przez siły wroga, a ten utwór mógl zostać odebrany jako zachęta do walki o nasze granice kraju o naszą tożsamość narodową, kulturę, tradycję. Sienkiewicz przypominał, że poprzez wspólne działanie, współpracę ,wolę walki, a także determinację można osiągnąć wszystko. Jednak do tego planu potrzebne była inicjatywa ludzi i chęć działania, wspólna siła. Sienkiewicz w swoim utworze"Krzyżacy"ukazywał ludzi, którzy w obronie własnej ojczyzny są gotowi poświęcić nie tylko zdrowie, ale nawet własne życie. Polacy za wszelką cenę chcieli odebrać Krzyżakom nasze ziemie i przywrócić Rzeczypospolitej spokój i stabilizację. W tym celu nie poddawali się siłom wroga, ale walczyli z nim na śmierć i życie, poniewaz Polska była dla nich miłoscią największą. Patrioci polscy wykazali się również wielką determinacją i odwagą podczas słynnej bitwy pod Grunwaldem.Ta bitwa zakończyła się dla Polaków zwycięstwem, ale również i sukcesem na wielka skalę, ponieważ od niej zależały losy Rzeczypospospolitej. Sienkiewicz za posrednictwem książki przypominał Polakom co należy zrobić by odzyskać upragnioną wolność, ale również w ten sposób protestował on przeciw zagrabianiu Rzeczypospolitej. Adresat książki mógł podczas czytania nabrać chęci do walki z wrogiem, przypomnieć sobie bohaterskie czyny Polaków. W książce zawarta  jest  historia, o której Polak nigdy nie powinien zapominać, ponieważ mówi ona o ważnych wartościach w życiu każdego Polaka. To tak w skrócie o czym jest utwór "Krzyżacy".
Na przeprowadzenie lekcji z tego tematu mam kilka propozycji.
1. Możesz stworzyć imitację broni jaką w tamtym okresie posługiwali się Polacy i Krzyżacy. Opowiedzieć jakie były  jej cechy charakterystyczne.
2. Możesz zaprezentować stroje, ubiór - Krzyżaków i Polaków. W tym celu proponuję zrobienie odpowiednich  rysunków. Do tego streścić utwor.
3. Możesz opowiedzieć o bitwie pod Grunwaldem i do tego zamieścić, z pola bitwy, kilka odpowiednich szkiców.
4. Możesz wcielić się w rolę Krzyzaka i Polaka i zacytować odpowiednie fragmeny z książki.
5. Możesz opowiedzieć o wybranych postaciach historycznych z utworu "Krzyżacy" i dodać jakie były ich zasługi dla kraju.
6. Możesz opowiedzieć w jakim celu została napisana książka.
7. Przedstawić liczebność wroga, jaka była taktyka Krzyżaków, dlaczego przegrali.
8. Czym charakteryzowali się Polacy w walce z wrogiem. Do tego zaprezentowac postacie walczących Polaków.
9. Mozesz zredagować utwór, po czym opowiedzieć o najwazniejszych wartościach, ktore przekazuje ta książka.
10. Możesz  porównać patriotyzm walczący Polaków z "Krzyzaków" do współczesnych Polaków.

2013-01-26T23:42:17+01:00

1. Można przedstawić patryjotyzm Polaków np. Prezentacje multimedialna, porównać to z innymi wydarzeniami oraz dodac jakas nastrojowa nutke

 

2. Nie wolno się nigdy poddawać, ta ksiązka jest doskonałym przykładem ( w tym przykładzie mozesz porównac normalna sytuacje. Np nic nie umiem , nie zdam)

 

3. Możemy porównać zachowanie ludu w tamtych czasach a teraz ( bierzesz kolezanke i rozmowiacei tym samym jezykiem tylko z innych epok)

 

4. Miłośc zadziałała na mnie w tej ksiazce ( jak wyżej, może masz jakas kolezanke co ci sie podoba  może wyrwiesz :D)

 

5.  Możesz opisać przebieg bitwy ( zrobic makiete z zołnieżami Polskimi i Krzyzackimi) 

 

6.Zaprezentować ubiór w dzisiejszych czasach a tamtych ( w internecie masz tego pełno, i ładnie opracowanie zrobic z zdjeciami, albo jak masz orginał w domu to jeszcze lepiej :]

 

7. Możesz napisać o stereotypie, który mówi że ksiazka jest nie ciekawa lub ciekawa przygotwac argumenty za i przeciw

 

8. Napisac rozprawke na temat czy wprowadzic wiecej lektur szkolnych Sienkiewiczz

 

9. Mogłbyś wcielic sie w role Polaka i opisac jak to byś widział swoimi oczami

 

10 . Przygotwac informacje na temat jadłospisu, kultury,broni,chodu zwierzat itp. I porównac to z dzisiejszymi czasami. Czy kiedys było lepiej czy teraz ?  

 

 

Pozdrawiam i licze na najlepsze :]  

1 5 1