×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Napisz charakterystykę Edypa biorąc pod uwagę jego cechy zewnętrzne i wewnętrzne. Wykorzystaj do tego przynajmniej 3 cytaty z utworu.

Prosze o szybką odpowiedz minimum 1 kartka zeszytu może byc więcej z góry dziękuje!!!!
2

Odpowiedzi

2009-10-17T13:03:20+00:00
Edyp- jasto osoba pokazana z wyzszych sfer ma wiele cech szlachetnych. Dzieki swojej ystrosci wyzwolil teby od potwora.Rzadzi sprawiedliwie jest oddany swojemu krolestwu i rodzinie. Ma rowniez wady: latwo wpada w gniew, pycha ,podejrziwosc, budzi wspolczucie , bolesnie doswiadczony przez los. Pragnie przez swoje cierpienie uchronic potomstwo od takiego losu jakie sam mial.

pycha - "ja wiec i bogu i zbrodni ofierze slubuje taka sluzbe iprzymierze(...)I zaklne dalej ze gdyby osiadly z moja sie wiedza w mym odnalazl domu aby te klatwy na ma glowe spadly"
kocha i sznauje swoja zone jokaste - " o najmilsza ma zono jokasto"
"czy nie dopuszczasz onej do wspolrzadow?Cokolwiek zechce przyznaje jej chcetnie"
zlamany przez tragiczne wypadki... - " niech wiec sie moje spelnia przenaczenie"
0 0 0
2009-10-17T13:13:17+00:00
Edyp - pokazany jest jako wybitna jednostka, pochodząca z wyższych sfer, mającą wiele cech szlachetnych. Dzięki bystrości umysłu, wyzwolił Teby od potwora. Jako wybawca otoczony wdzięcznością poddanych. rządzi sprawiedliwie, jest oddany swojej rodzinie i królestwu. Daleko mu jednak do ideału nieskazitelnego herosa.

CYTATY:

pycha, z jaką starał się wyśledzić mordercę Lajosa - " ja więc i bogu, i zbrodni ofierze ślubuję taką służbę i przymierze (...) i zaklnę dalej, że gdyby osiadły z moją się wiedzą w mym odnalazł domu, oby te klątwy na mą głowę spadły"

czuje się odpowiedzialny za swoich poddanych - " O biedna dziatwo!", "najgorsza nędza w mą osobę godzi (...) moja dusza za was jęczy, miasto całe (...) wiedzcie, że łzy ronię, błąkam się, trudzę, by co obmyśleć ku ludu obronie",

łatwo wpada w gniew - "zarzut ten jednak w gniewliwym zapale raczej się począł, a nie w głębi duszy".
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci