Koszt jednorazowego wywozu śmieci kształtuje sie w zależności od wielkości pojemnika zamówionego przez mieszkańców bloku i jest podany w tabeli niżej.

Wielkość pojemnika 100l 250l 500l
Opłata za wywóz 12zł 25zł 52zł

1) Który pojemnik opłaca się wybrać mieszkańcom bloku zamieszkanego przez kilka rodzin?
2) O ile złotych tańszy jest wywóz 1000l śmieci przy wyborze najtańszego pojemnika w porównaniu z najdroższym?

3

Odpowiedzi

2010-02-24T17:31:54+01:00
Koszt jednorazowego wywozu śmieci kształtuje sie w zależności od wielkości pojemnika zamówionego przez mieszkańców bloku i jest podany w tabeli niżej.

Wielkość pojemnika 100l 250l 500l
Opłata za wywóz 12zł 25zł 52zł

1) Który pojemnik opłaca się wybrać mieszkańcom bloku zamieszkanego przez kilka rodzin?
Pojemnik o pojemności 250l

2) O ile złotych tańszy jest wywóz 1000l śmieci przy wyborze najtańszego pojemnika w porównaniu z najdroższym?

250l - 25zł
1000l - 100zł

100l-12zł
1000-120zł
120zł-100zł=20zł

Jest tańszy o 20 zł
1 5 1
2010-02-24T17:34:43+01:00
1)oplaca się wybrac pojemnik o pojemnosci 250l
2)
12*100:1000=1.2zl
jest tanszy o 1.20 zl
52*500:1000=26zl
jest droższy o 26 zl
1 3 1
2010-02-24T17:39:14+01:00
Koszt wywozu I
12 zł za 100l

koszt wywozu II
25 zł - 250l
x - 100l
x=25*100/250=10[zł]
10zł na 100l

koszt wywozu III
52 zł - 500l
x - 100l
x=52*100/500
x=10,4[zł]
10,4zł na 100l
a)Najbardziej opłaca sie wybrać pojemnik 250l.
b)Najtańszy pojemnik:
1000l*10zł/100l=100zł
Najdroższy pojemnik:
1000l*12zł/100l=120zł

120zł-100zł=20zł

Odp. Przy wyborze tańszego pojemnika zaoszczędzi się 20 zł w stosunku do najdroższego
1 5 1