1.Od czego pochodzi nazwa skrzypy a od czego widłaki

2.Dlaczego widłaki u nas są pod ochroną ?

3.w postaci czego występuję gametofit i saprofit u paproci i które pokolenie jest dominujące ?

proszę o szybką i dokładną odpowiedź na wszystkie pytania ;-)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-24T21:22:13+01:00
1.Skrzypy-ich łodygi są przesycone krzemionką, podczas zgniatania wydają charakterystyczny dźwięk.
Widłaki-łodygi tych roślin rozgałęźają się widlasto
2.Widłaki są u nas chronione ponieważ ich proces kiełkowania trwa kilka lat (6-7) i odbywa się tylko w obecności określonych gatunków grzybów
3. gametofit występuje w postaci przedrośla czyli sercowatej blaszki, saprofit występuje w postaci paproci ma duże rozmiary.
9 5 9
  • Użytkownik Zadane
2010-02-24T21:38:05+01:00
1) Obydwie nazwy roślin wzięły się od pewnych cech związanych z ich wyglądem. Skrzyp po łacinie to Equisetum co po łacinie znaczy : equus = koń i seta = szczecina, co w przenośni oznacza "koński ogon" lub "końska grzywa" i skrzyp swoim wyglądem przypomina taki koński ogon ( a konkretnie jego płonne pędy letnie). Drugą przyczyną nazwy jest także to,że ściany komórkowe skrzypów wysyca krzemionka, która podczas zgniatania rośliny powoduje specyficzny dźwięk ,,skrzypienia"
Widłaki są roślinami, których pędy i korzenie są widlasto rozgałęzione i stąd nazwa.
2)
W naszym kraju występuje 7 gatunków widłaków.Widłaki są od dawna niszczone przez człowieka. Są one zbierane jako rośliny dekoracyjne do ozdoby domów i stołów w okresie świątecznym, do suchych bukietów itp. Dawniej miały również, duże zastosowanie w medycynie jako środki moczopędne i wymiotne, a ich zarodniki wykorzystywano szeroko w aptekarstwie. Pozyskiwanie zarodników widłaków nie jest szkodliwe dla roślin, stąd też aktualne rozporządzenie o ochronie gatunkowej roślin nie zabrania tego. Natomiast zrywanie i niszczenie pędów ogranicza żywotność gatunku i prowadzi zazwyczaj do niszczenia stanowiska. Ponadto widłaki mają długi cykl rozwojowy od wykiełkowania zarodnika do powstania dojrzałej rośliny mija niekiedy 20 lat.
3)
Gametofit paproci zaczyna się od stadium haploidalnego zarodnika,który spasając na podłoże przekształca się w przedrośle, które przyczepione jest do podłoża dzięki chwytnikom. Na jego dolnej powierzchni tworzą się rodnie w których znajdują się komórki jajowe oraz plemniki, znajdujące się w plemniach.

Sporofit to duża okazała roślina z w pełni wykształconymi liśćmi,łodygami i korzeniami. Jest pokoleniem dominującym

3 3 3