POWTÓRKI Z PLUSEM DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Zestaw zadań nr 4
Imię i nazwisko . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Klasa . . . . . . . . . . . . . .
Rozkład jazdy pociągu „Krzyżak” na trasie Gdynia Główna Osobowa – Malbork
Liczba kilometrów Stacja Godzina przyjazdu Godzina odjazdu
0 Gdynia Główna Osobowa – 13:40
9 Sopot 13:50 13:51
21 Gdańsk Główny 14:05 14:06
53 Tczew 14:37 14:38
72 Malbork 15:50 –
Rozkład jazdy pociągu „Tur” na trasie Tczew – Chojnice
Liczba kilometrów Stacja Godzina przyjazdu Godzina odjazdu
0 Tczew – 14:45
24 Starogard Gdański 15:12 15:13
67 Czersk 16:01 16:02
97 Chojnice 16:47 –
1. Ile czasu trwa podróż pociągiem „Krzyżak” z Gdyni Głównej Osobowej do Malborka?
A. 130min. B. 1 godz. 10min. C. 80min. D. 2 godz. 20min.
2. Ile kilometrów pokonuje pociąg „Tur” od stacji Starogard Gdański do Chojnic?
A. 7300m B. 73 km C. 97 km D. 121 km
Michał, który mieszka z rodzicami w Gdyni, ferie zimowe postanowił spędzić u babci w Czersku.
Podróż odbył dwoma pociągami. Gdy przesiadał się w Tczewie, spojrzał na wskazanie miejscowego
termometru, który pokazywał −9◦C. Pomyślał: „Ostatnio, kiedy tu byłem, termometr wskazywał
22◦C”.
3. O ile stopni Celsjusza spadła temperatura od ostatniego pobytu Michała w Tczewie?
A. 13◦C B. 31◦C C. −13◦C D. −31◦C
4. Jak długo Michał czekał w Tczewie na pociąg „Tur”?
A. 8min. B. 7min. C. 15min. D. 17min.
Inspiracją zestawu jest książka Kalendarz szóstoklasisty —
rzetelny kurs przygotowujący do sprawdzianu w klasie szóstej.
5. Bilet normalny z Gdyni Głównej Osobowej do Czerska przez Tczew kosztuje 18 zł 30 gr. Michał
podróżował ze swoim psem Tofikiem. Chłopcu przysługuje 2
5 zniżki, a Tofikowi 9
10. Oblicz łączny
koszt podróży Michała z Tofikiem do Czerska.
Odpowiedź: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
6. Z jaką średnią prędkością porusza się pociąg „Tur” na trasie Czersk – Chojnice? Odpowiedź
wyraź w km
h .
Odpowiedź: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Cennik cukierni „Ptyś”
Rodzaj ciasta Cena (za szt.) Rodzaj ciasta Cena (za 1 kg) Lody Cena (za gałkę)
Pączki 1,30 zł Szarlotka 22,10 zł Waniliowe 1,60 zł
Drożdżówki 1,40 zł Sernik 21,70 zł Czekoladowe 1,60 zł
Ciastka francuskie 1,60 zł Strucel 18,30 zł Truskawkowe 1,60 zł
7. Ile kosztuje pół kilograma szarlotki?
A. 11,50 zł B. 12 zł 10 gr C. 11 zł 5 gr D. 10 zł 12 gr
8. Ile zapłacimy za trzy gałki lodów waniliowych?
A. 4 zł 8 gr B. 4,80 zł C. 48 zł D. 48 gr
9. Mama Marty wybrała się na zakupy do cukierni „Ptyś”. Kupiła 5 pączków, 2 ciastka francuskie,
4 drożdżówki oraz 40 dag sernika. Ile zapłaciła za zakupy?
Odpowiedź: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Inspiracją zestawu jest książka Kalendarz szóstoklasisty —
rzetelny kurs przygotowujący do sprawdzianu w klasie szóstej.



nie musicie rozwiazac wszystkiego ale za odpowiedzi zbedne typu "nie umiem" w celu uzyskania punktów zglaszam to do moderatora o zablokowanie waszego konta (za rozwiazanie daje naj)

3

Odpowiedzi

2010-02-25T14:51:02+01:00
1. 130 minut
2.73 km
3. 31 st C
4. to wogóle jakies dziwne pytanie :/
5. 18,3x2=36,6 36,6-14=22,6 zł
6.40km/h
7. 22,1/2=11,05 zł
8. 1,6*3=4,8zł
9. 6,5+3,2+5,6+8,68=23,98 zł



Pozdrawiam i prosze o naj :)
35 3 35
dzieki wielkie ale w 9 wynik powinien byc 23,86zl
2010-02-25T14:53:08+01:00
1. A
2. B
3. B
4. A
5. 25 %? czy co?
0,25*18,30 = 4,58
18,30 - 4,58 = 13,72
0,09*18,30= 1,65
18,30 - 1,65 = 16,65
16,65 + 13,72 = 30,37
Odp. Łączny koszt wynosi 30,37 zł
6. t= 2 godz 2 min
s= 97 km
V = s/t = 97 km / 2,02 h = ok. 48 km/h
Odp. Średnia prędkość wynosiła ok 48 km/h
7. C
8. B
9. 5*1,30+2*1,60+4*1,40+0,4*21,70 = 6,5+3,2+5,60+8,68=23,98
Odp. Zapłaciła 23,98
31 3 31
2010-02-25T14:55:44+01:00
Zad.1
odp.:A

zad.2
odp.:B

zad.3
odp.:B

zad.4
odp.:A

zad.5
18 zł 30 gr=18,3zł
(18,3zł-5zł)+(18,3zł-9zł)=13,3zl+9,3zł=22,6zł
22,6zł=22zł i 60gr
odp.: Łączny koszt podróży Michała z Tofikiem do Czerska kosztował 22zł i 60gr

zad.6
h oznacza godzinę
16h i 47min - 16h i 2min=45min=0,75 h
97km-67km=30km
30km/0,75 h=40 km/h
odp.: Pociąg „Tur” na trasie Czersk – Chojnice jechał ze średnią prędkością 40km/h

zad.7
22,10 zł/2=11,05 zł
11,05 zł=11zł i 5gr
odp.:C

zad.8
1,60 zł*3=4,8zł
odp.:B

zad.9
5*1,30 zł+2*1,60 zł+4*1,40 zł+21,70 zł*0,4=6,5zł+3,2zł+5,6zł+8,68zł=23,98zł
odp.: Za zakupy zapłaciła 23,98zł.

Ale się upisałem licze na naj ;)
86 4 86