1. Wyjaśnij zależność między czasem strefowym a dług. geogr.
2. Na ile stref i dlaczego podzielono ziemie?
3. Dlaczego wyznaczono między narodową linie zmiany daty?
4. Wyjaśnij praktyczne znaczenia wprowadzenia czasu strefowego i urzędowego oraz zimowego i letniego.
5. Podaj przykłady kalendarzy.Bardzo prosze o rozwązanie!
Pilnie na jutro!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T17:05:02+01:00
1.Dzięki długości geograficznej możemy obliczyć czas, ponieważ oblicza się go na podstawie umownego podziału kuli ziemskiej na 24 strefy czasowe.
2.Ziemię podzielono na 24 strefy , aby ujednolicić rachubę czasu. W każdej z 24 stref nastawia się tak samo zegary aby pokazywały ten sam czas.
3.Międzynarodową linię zmiany daty wyznacza południk 180 stopni.Przekraczając tą linię pasażerowie statku morskiego lub samolotu ''tracą" bądź "zyskują" 1 dzień.Przemieszczając się z zachodu na wschód podróżni "zyskują" 1 dzień natomiast przemieszczając się ze wschodu na zachód "tracą" 1 dzień.
4.Czas strefowy to czas równy miejscowemu czasowi słonecznemu południka przechodzącego przez środek strefy obejmującej 15o długości geograficznej. Czas pomiędzy sąsiednimi strefami różni się o jedną godzinę.Jest niewygodny gdyż przemieszczając się na wschód czy zachód należałoby przesuwać wskazówki zegara
Czas urzędowy to czas umowny stosowany na określonym obszarze na podstawie zarządzenia władz państwowych.Nie jest zbyt praktyczny gdyż część państwa może być położonaw dwóch strefach czasowych np. Polska leży w strefie czasu środkowoeuropoejskiego i wschodnioeuropejskiego
Czas letni to czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla danego okresu roku, zazwyczaj różniący się o godzinę od standardowego czasu geograficznego. Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego (nie marnować światła słonecznego).
Czas zimowy nachylenie półkuli się zmienia i przesuwamy godzine do przodu gdyż o wczesnej porze dnia robi się ciemno
5.-kalendarz egipski
-mahometański
-rzymski
-juliański
-gregoriański
1 5 1