×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-18T07:11:20+00:00
Archeolog to osoba która zajmuje się znajdowaniem rzeczy pozostałych po przodkach.Najlepszym odkryciem arczeologów był "sfinks" znajdujący się obok piramidy Heopsa w Gizie.Bez wykopalisk nie znalibyśmy tamtego życia.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-18T07:12:12+00:00
Praca archeologa – podobnie jak cała archeologia, polega na poznawaniu przeszłości na podstawie analizy materialnych pozostałości działań ludzkich. Częścią jego pracy jest prowadzenie wykopalisk, ale także ich udokumentowanie oraz naukowe opracowanie rezultatów badań. Archeolog zabezpiecza dorobek prac w terenie oraz dba o ulokowanie wydobytych przedmiotów w muzeach.

Jego praca wiąże się w tym przypadku z wyjazdami (także zagranicznymi) na misje badawcze, gdzie kieruje całą grupą ludzi prowadzących wykopaliska. Mając do pomocy osoby odpowiedzialne np. za dokumentowanie wykopalisk czy odczytywanie i tłumaczenie odkrytych tekstów zbiera dokumentację, którą analizuje i opracowuje po powrocie z misji. Nie oznacza to jednak, że jego rola sprowadza się tylko do zarządcy wykopalisk. Sam również powinien posiadać możliwie szeroką wiedzę związaną z tematyką wykopalisk.

Jednak wbrew powszechnym wyobrażeniom archeolog nie musi tylko i wyłącznie prowadzić badań w terenie. Archeolog może także zajmować się pracą dydaktyczną dzieląc się swą wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy zamierzają kształcić się w tym kierunku. W zakres jego czynności wchodzą wtedy typowe dla nauczycieli akademickich zajęcia jak prowadzenie ćwiczeń, wykładów i seminariów. Osoba chcąca prowadzić takie zajęcia powinna posiadać przygotowanie pedagogiczne oraz umiejętność łatwego i interesującego sposobu przekazywania wiedzy.

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin naukowych także archeologia posiada specjalistyczne periodyki, w których prezentowane są odkrycia i wyniki prowadzonych badań. Archeolog pracujący na stanowisku redaktora odpowiada za dobór odpowiedniej formy publikowania dorobku badań. W tym celu musi na bieżąco śledzić napływające informacje o interesujących wykopaliskach prowadzonych zarówno w kraju jak i zagranicą.
2 5 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci