Pan Żwirowski zakładał sad. kUpił 120 drzewek jabloni, płacąc za każde 10,50 zł i trzy razy mniej drzewek śliw, z których kazde kosztowało 8,90 zł. Ponieważ robił duże zakupy, dostał od sprzedawcy 15 % rabatu. Ile zapłacił za swoje zakupy ??

błagam pilne!! obliczenia potrzebne wszystkie!! daje naj!!

2

Odpowiedzi

2010-02-25T18:31:26+01:00
Jabłonie - 120*10,5=1260zł
śliwy- 120:3=40
40*8,90zł=356zł

Razem-1260zł+356zł=1616zł

15% z 1616zł=0,15*1616zł=242,40zł

1616-242,40zł=1373,60zł

Odp za swoje zakupy zapłacił 1373,60zł
2010-02-25T18:32:10+01:00
120 jabłoni*10,5zł=1260zł-tyle zapłacił za jabłonie

120:3=40-tyle kupił śliw
40 śliw*8,9zł=356zł-tyle zapłacił za śliwy

1260zł+356zł=1616zł-tyle zapłacił za wszystkie dzrewka

1616-15%*1616=1616-242,4=1373,6zł-tyle zapłacił po rabacie za wszystkie drzewka

odp.za zakupy zapłacił 1373,6zł