Odpowiedzi

2010-02-25T19:00:19+01:00
Andrzej Radek pochodzi z miejscowości Pajęczyn Dolny . Jego rodzice byli bardzo biedni . Nauczyciel "Kawka" nauczył go pisać i czytać .
Andrzej Radek wydaje się postacią niesympatyczną , ale to tylko pozory . Andrzej posiada wrodzoną inteligencję . W gimnazjum w Klerykowie czuje się bardzo żle , ponieważ swoim nędznym ubraniem i chłopskimi manierami odbiega od rówieśników . Bohater zarabiał na swoje utrzymanie , a więc jest zaradny i pracowity . Bohater jest twardym człowiekiem i na pewno nikogo nie zawiedzie . Jest wytrwały i samodzielny .
Andrzej Radek ma na sobie mundur , a na głowie czapkę , na plecach tornister , nosi buty na obcasach . Andrzej Radek to godzien przyjaźni chłopiec , który nie chciał zapomnieć o Polsce i języku ojczystym.

Marcin Borowicz był synem pana Walentego Borowicza , ubogiego szlachcica , właściciela majątku Gawronki. Bohatera poznajemy pierwszy raz gdy ma 8 lat , aż do ukończenia gimnazjum w Klerykowie . Marcinek w wieku 8 lat był duży , tęgi i muskularny . Nie był piękny lecz wyglądał miło i rozumnie . Jego oczy miały kolor czarny i połyskujący , ukryte w cieniu gęstych brwi .
Stosunek Marcinka do ojczyzny kształtował się z latami , pod wpływem inspektora . Marcinek oczerniał swój naród , poddał się rusyfikacji . Przełomowym momentem w jego życiu stała się recytacja . Reduty , Ordona , pod jej wpływem chłopiec odnalazł swoją tożsamość narodową , pokochał Polskę .
Marcina oceniam jako chłopca , który musiał przebyć długą drogę , aby odnaleźć swoje korzenie, aby stać się na powrót Polakiem .