Zad.1 Z jodłowej gałązki,znajdującej się na wysokości 0,45 m nad podłogą,zsunęła sie bombka.Oblicz wartość prędkości,z którą bombka uderzyła o podłogę.Załóżmy,że na bombkę nie działają siły oporu,a przyśpieszenie ziemskie wynosi 10m/s kwadrotowych.
a)9m/s b)3 m.s c)0,9 m/s d)0,3 m/s

zad.2Moc silników samochodowych jest wyrażana w koniach mechanicznych(KM), 1 KM=736 W.Jaką pracę może wykonać silnik samochodu osobowego o mocy 40KM w ciągo 20 sekund?
A)588800J B)14720J C)800J D)29440J
zad.3 Ile energi wydzieli sie przy zderzeniu z ziemią ciała o masie 1 kg spadającego swobodnie z wyskości 25m?Przyjmij,że:g=10m/s kwadratowych
a)25J b)250W c)25W d)250J
zad.4 Oblicz koszt energii elektrycznej pobranej przez żelazko o mocy 1000 W w czasie 15 min.,przyjmując,ze koszt 1kWh jest równy 0,34 zł.

Prosze o szybką pomoc do kazdego zadania potrzebne jest rozwiązanie.

3

Odpowiedzi

2010-02-25T20:31:27+01:00
1. t = 0,9 / 10 (pierwiastek) = 0,3 s v = 0,3 * 10 = 3m/s b
2. 40 * 736 W = 29440 W, 29440 * 20 = 588800 J a
3. Ep = 1 * 25 * 10 = 250 J d
4. 15 m = 900 s W = 1000 W * 900 s = 900000 J = 0,9 MJ

1kWh = 1000 W * 3600s = 3600 000 = 3,6 MJ

3,6 MJ = 0,34 zł
0,9 MJ = x (proporcja)

3,6 x = 0,306
x = 0,085 zł

A więc około 9 groszy.
2 5 2
2010-02-25T20:32:31+01:00
0,45m=h
g=10m/s2
v=?
s=gt2/2 v=gt=10m/s2*0,3s=3m/s odp b
2s=gt2
2s/g=t2
0,9m/10=t2
0,09s=t2 t0 t=0,3s
zad2
1KM=736W
40K=29440W
W=P*t=29440*20s=588800J odpa
zad3
h=25m
m=1kg
g=10N/kg
E=10*1*25=250J odp d
zad4
P=1000W=1kw
t=15min=0,25h
E=1kW*0,25H=0,25KWh
opłata 0,25Kwh*0,34zł=
0,085zł
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T20:33:51+01:00
Zad1
Dane:
h = 0,45 m
g= 10 [m/s²]
Rozw.:
V = √2gh (wszystko po prawej stronie równania jest pod pierwiastkiem)
V = √2×10 [m/s²]×0,45 m =√9m²/s² = 3 m/s
odp B
Zad2
Dane:
P = 40 KM = 29440 W
t = 20 s
Rozw.:
P = W/t
W = P × t = 29440 W × 20 s = 588800J
odp A
Zad3
Dane:
m = 1 kg
h = 25 m
g = 10 [m/s²]
E = Ep = mgh = 1 kg × 10 [m/s²] × 25 m = 250 J
odp D
Zad 4
Dane:
P = 1000 W = 1 kW
t = 15 min = 0,25 h
Rozw.:
E = W = P × t = 1 kW × 0,25 h = 0,25 kWh
0,25 kWh × 0,34 zł/kWh = 0,085 zł
2 4 2