Dwudziestocztero osobowa grupa szóstoklasistów z wychowawczynią zatrzymała się w pobliżu Jaskini Łokietka.Przewodnik poinformował uczniów,że jeśli chcą wejść do jaskini, to muszą zebrać pieniądze.Cena biletu normalnego wynosi 7 złotych, zaś uczniowskiego 4,50 złotych, nie ma ulg dla opiekunów.Wtedy wychowawczyni powiedziała, że dysponuje jeszcze kwotą 60 złotych od Rady Rodziców, więc część kosztów dla uczniów można pokryć.Po ile złotych muszą jeszcze dołożyć uczniowie, żeby mogli kupić bilety wstępu do jaskini?Po ile kosztowały wszystkie bilety dla uczniów i wychowawczyni?

3

Odpowiedzi

2010-02-25T21:08:17+01:00
24*4,50=108
60-7=53
108-53=55
muszą dodać 55zł
108+7=115
kosztowały 115zł
2010-02-25T21:08:24+01:00
24- ilosc uczniów
4.5zł- cena biletu ulgowego
7- cena biletu normalnego
60- stan finansowy klasy
60: 4.5= 13 wiec starczylo by pieniedzy na oplacenie biletow dla 13 osob, (bez nauczycielki)

24-13uczniów= 11- tyle uczniow musi doplacic

11 x 4.5 = 49.5 zł- tyle musza doplacic uczniowie bez nauczycielki

24 x 4.5 + 7zł = 115zł- tyle kosztuje wejscie wszystkich lacznie z nauczycielka
2010-02-25T21:09:08+01:00
Jeżeli cena biletu uczniowskiego wynosi 4.5 zł Można pokryć 15 biletów z kwoty rady Rodziców. Wtedy zostało nam 9 biletów do zapłacenia. wtedy mnożymy :


4.5 * 9 = 40.5 zł.
Uczniowie muszą dołożyć 40.5 zł.



Wszystkie bilety kosztują już 100 zł 5 gr.

Jeszcze został nam bilet dla nauczyciela więc:
100zł 5 gr. + 7 = 107 zł 5 gr

Wszystkie bilety kosztowały 107 zł 5 gr.

Mam nadzieję że pomogłem :)
Pozdrawiam
жиз