6. W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków: „Pawełki” po 10 zł 50 gr za kilo-
gram oraz „Marcinki” – 1,2 razy droższe od „Pawełków”. Ile reszty zostanie z banknotu o nominale
20 zł po zakupieniu 30 dag „Pawełków” i 0,6 kg „Marcinków”? Zapisz obliczenia.

2

Odpowiedzi

2010-02-26T15:47:05+01:00
10,50*1,2=12,60 zł
30 dag= 0,3 kg
12,60*0,6=7,56
10,50*0,3=3,15
7,56+3,15=10,71
20,00-10,71=9,29

  • Roma
  • Community Manager
2010-02-26T15:49:20+01:00
Cena "Pawełków": 10 zł 50 gr = 10,5 zł za 1 kg
Cena "Marcinków": 1,2 * 10,5 = 12,6 zł za 1 kg
Ilość kupionych "Pawełków": 30 dag = 0,3 kg
Ilość kupionych "Marcinków": 0,6 kg
Nominał banknotu: 20 zł

20 - (0,3*10,5 + 0,6*12,6) = 20 - (3,15 + 7,56) = 20 - 10,71 = 9,29 zł

Odp. Po zakupie cukierków z banknotu o nominale 20 zł zostanie 9,29 zł, czyli 9 zł i 29 gr reszty.