×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-18T12:36:20+00:00
Ściana komórki roślinnej jest twarda i dlatego niepozwala się komórce poruszać a komórka bakteryjna ma ścianę komórkową (śluzową) zbudowano ze śluzu i komórka bakteryjna może zmieniać kształt i sie poruszać
9 3 9
2009-10-18T12:36:42+00:00
Różnią się tym ,że ściana komórki roślinnej jest otoczona celulozową ścianą ,która zabezpiecz ją przed nadmierną utratą wody oraz niekorzystnym wpływem środowiska. Zapewnia też mechanicznną wytrzymałość całej rośliny.
21 3 21
2009-10-18T14:06:01+00:00
Tutaj masz opis obydwóch ścian komórkowych. Porównaj co ma jedna, a czego nie ma druga i po zadaniu.
Roślinna
Ściana komórkowa – okrywa ona od zewnątrz protoplasty , występuje u roślin i grzybów . Jest ona martwym składnikiem komórki . Jest przepuszczalna dla wody i soli mineralnych .Nadaje komórce kształt i pełni funkcje ochronne , oddzielając komórkę od środowiska zewnętrznego , co ogranicza zdolność do odkształcenia się .Wraz ze wzrostem komórki ściana komórkowa rosnąc zwiększa swoją powierzchnię i grubieje . Tworzy się wówczas wtórna ścianka komórki.

Bakteryjna
ściany komórkowej- sztywnej, elastycznej błony, która otacza komórkę bakteryjną, nadaje jej kształt i pozwala jej na przeżycie w środowisku o innym ciśnieniu osmotycznym, niż wnętrze komórki bakteryjnej, posiada ponadto cechy półprzepuszczalności, umożliwiające wnikanie do wnętrza komórki substancji odżywczej o prostej budowie chemicznej, ściana ta otacza protoplast, tzn. cytoplazmę osłoniętą błoną cytoplazmatyczną i zawarte w niej struktury komórkowe.
3 2 3
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci