4. Łączna powierzchnia dwóch największych żagli statku wynosi 197 m2. Prostokątny
żagiel ma długość 14 m, a szerokość 9,5 m. Drugi żagiel jest w kształcie kwadratu.
Oblicz długość boku kwadratowego żagla.

6. Podczas mroźnej zimy uczniowie planowali urządzić lodowisko na boisku
szkolnym. Ma ono kształt prostokąta o wymiarach 24 m i 35 m. Na każdy metr
kwadratowy boiska uczniowie planowali wylać 40 litrów wody. Woda miała być
dowożona cysterną o pojemności 5000 litrów.
Ile litrów wody uczniowie planowali wylać na całe boisko?
Ile razy najmniej musiałaby przyjechać cysterna, aby
przywieźć całą potrzebną wodę?

11. Na planie w skali 1:2000 działka ma 1,5 cm szerokości i 2,5 cm długości. Oblicz,
ile siatki należy zakupić, aby ogrodzić całą działkę.

13. 1 kg nasion trawy wystarcza na obsianie 40 m2 powierzchni. Ile kg nasion
potrzeba, aby obsiać trawą powierzchnię wybiegu? Podaj dokładny wynik.

Normalny bilet wstępu do Zamku Królewskiego kosztuje 8 zł. Bilet ulgowy dla
uczniów jest o 5 zł tańszy, a dodatkowa opłata za oprowadzanie grupy wynosi
30 zł. Ile zapłaci za zwiedzanie z przewodnikiem wycieczka składająca się z 28
uczniów i dwóch opiekunów?

19. Mama kupiła na targu 50 kg jabłek po cenie hurtowej i zapłaciła za nie
100 złotych. W sklepie kilogram jabłek tej samej odmiany kosztował 2 zł 60 gr.
Oblicz, ile zaoszczędziła, kupując jabłka po cenie hurtowej.

2

Odpowiedzi

2010-02-26T23:37:46+01:00
19. 50kg.-100zł

1kg.-2.60zł
50kg*2.60zł=130zł
130zł-100zł=30zł
11. 1:2000
1cm-2000cm=20m
1.5cm=30m
2.5cm=50m
długość-30m
szerokość-50m
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T00:31:27+01:00
4)
14m*9,5m=133m² - powierzchnia prostokątnego żagla
197m²-133m²=64m² - powierzchnia kwadratowego żagla
a*a=64m²
a=√64m²
a=8m
odp.:
długość boku kwadratowego żagla wynosi 8m

6)
Pp=34m*24m
Pp=840m²
840*40L=33600L - tyle wody potrzebują uczniowie
33600 : 5000=6,72
odp.:
cysterna musi przejechać przynajmniej 7 razy

11)
a=1,5cm
b=2,5cm
Op=2(a+b) - obwód prostokąta
Op=2(1,5+2,5)
Op=2*4
Op=8cm - obwód prostokąta w skali
obwód rzeczywisty
8cm * 2000 = 16000cm
16000cm : 100 = 160m
odp.:
aby ogrodzić działkę należy kupić 160m siatki

13)
brakuje tu wymiarów wybiegu :(
(jak będziesz miała wymiary napisz na priv)

??)
a=8zł - cena biletu normalnego
a-5zł=8zł-5zł=3zł - cena biletu ulgowego
30zł - opłata dodatkowa
28 - ilość uczniów
2 - ilość opiekunów
28*3zł + 2 * 8zł + 30zł = 84zł+16zł+30zł=130zł
odp.:
za zwiedzanie grupa zapłaci 130zł

19)
100zł:50=2zł - cena 1kg jabłek na targu
2,60zł-2zł = 0,60zł różnica w cenie jednego kilograma
0,60zł*50= 30zł
odp.:
mama zaoszczędziła 30zł

pozdrawiam :)
3 5 3