28. Jedna bułka kosztuje 35 groszy. Oblicz, ile najwięcej bułek można kupić za
10 złotych.

27. Do upieczenia chleba użyto 5 prostopadłościennych form o wymiarach 20 cm x
32 cm x 6 cm. Ile prostopadłościennych foremek o wymiarach 12 cm x 25 cm x 8 cm
należałoby użyć, aby upiec tę samą ilość chleba?

25. Jurek poświęca średnio

doby na sen,
1
12doby na spożywanie posiłków,

¼doby na naukę. Ile godzin pozostaje mu na inne czynności?


24. Aby zważyć psa, który nie chciał stanąć na wadze, jego właściciel ważący
69,7 kg wziął go na ręce i zważył się razem z nim. Waga wskazała 85,3 kg. Ile ważył
pies?

23. W sezonie nieprzemakalna kurtka wiatrówka kosztowała 87 złotych. Janek kupił
ją po sezonie o 20% taniej. Ile zapłacił?

22. Szkolny komitet rodzicielski wygospodarował 2140 zł na zakup sprzętu
telewizyjnego. Kupiono telewizor za 1389 zł i magnetowid za 699 zł. Za resztę
postanowiono kupić kasety wideo. Jedna kaseta kosztuje 6 zł 40 gr. Ile kaset
kupiono?

21. Jacek chce kupić 2 litry soku owocowego. Ma do wyboru sok w opakowaniach
o pojemności 0,4 litra w cenie 2,10 zł za jeden kartonik lub w opakowaniach
o pojemności 1 litra w cenie 4,20 zł za litr. Oblicz, w którym rodzaju opakowania
zakup będzie tańszy i o ile.


19. Mama kupiła na targu 50 kg jabłek po cenie hurtowej i zapłaciła za nie
100 złotych. W sklepie kilogram jabłek tej samej odmiany kosztował 2 zł 60 gr.
Oblicz, ile zaoszczędziła, kupując jabłka po cenie hurtowej.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-26T21:16:55+01:00
Zad 28

10 zł=1000gr
1000:35=28,57...

odp.można kupić najwięcej 28 bułek

zad 27

5 forem = 5 x (30x32x6) =5x 3720= 18600cm3
12x25x8=2400 cm3

18600cm3:2400cm3= 7,75
odp. trzeba by było użyc 8 prostopadłościennych foremek

zad 25

24 godz- doba

24 godz - (1/3 + 1/12 + 1/4) z 24 = 24 - (4/12+ 1/12 + 3/12) =
24- 8/12= 2/3 z 24 = 16 godz
24- 16 = 8 godz

odp. na inne czynności zostaje mu 8 godz

24

85,3 - 69,7= 15,6 kg

odp. pies ważył 15,6 kg

25



20 % z 87 = 0.2 x 87 = 17,4

87- 17,4 = 69,6 zł
odp waitrówka kosztowała 69, 6 zł

26
2140zł-(1389 + 699)=52
52; 6,4= 8,125

odp mozna kupic maksymalnie 8 kaset

27

2,10 x 5 = 10, 5 zł
2x 4,20=8,4 zł

odp. opłaca sie kupic sok w 1 l kartonów

28

100zł ; 50 kg = 2zł / kg

50 x 2,6= 130 zł

130- 100= 30 zł

odp. mam a zaoszczędziła 30 zł




9 4 9