Na zakup atlasów historycznych do biblioteki przeznaczono 400 zł. Atlas historyczny w twardej oprawie kosztuje 26,50 zł, a w miękkiej jest tańszy o 10% tańszy. Kupiono 10 atlasów w twardej oprawie i 5 w miękkiej. Ile zapłacono za wszystkie atlasy? Ile pieniędzy pozostało z planowanej na te zakupy kwoty?

3

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-27T09:07:34+01:00
Twarda: 26,50*10=265zł
Miękka:26,50-0,10=26,40
26,40*5=132zł
265+132=397
400-397=3
Odp.: Za atlasy zapłacono 397zł, pozostało 3zł z kwoty..
3 3 3
2010-02-27T09:07:42+01:00
Twarda: 26,50 x 10=265zł
Miękka:26,50- 0,10=26,40
26,40 x 5=132zł
265+132=397 - tyle zapłacono
400-397=3 - tyle zostało
Odp: Zapłacono za atlasy 397złotych a 3złote zostało reszty.
3 3 3
2010-02-27T09:12:11+01:00
Musisz obliczyć 10% liczby 2650
10/100x2650=1/10x2650=2650/10=265=2,65zł

10% liczby 26,50zł to 2,65zł
26,50zł-2,65zł=23,85zł

odp. atlas historyczny w miękkiej okładce kosztuje 23,85zł, a w twardej 26,50zł

10x26,5zł=265zł
5x23,85zł=119,25zł
265zł+119,25zł=384,25zł
400zł-384,25zł=15,75zł

Odp. Za wszystkie atlasy zapłacono 384,25zł.
Odp2. Pozostało 15,75zł z planowanej kwoty na te zakupy.

Liczę na naj. Pozdrawiam.
2 3 2