Potrzebuje prezentacje, która ma zawierac takie pojecia jak Smog, zanieczyszczenia powietrza, efekt cieplarniany i dziura ozonowa. Opisac je trzeba, no ci co sie znaja na rzeczy to wiedza :P Sorry ze tak mało punktów, ale moge wynagrodzic równiez jakos inaczej :P . Czas no to niedzieli dobrze zeby juz była :D .Mozecie równiez narazie napisac w odpowiedzi ze podejmujecie sie tego wyzwania. Daje najj i 5 oczywiscie Pozdrawiam ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T21:01:34+01:00
SMOG
Tlenek siarki(IV) i tlenek węgla(IV) wraz z parą wodną "osadzają się" na cząsteczkach pyłów i sadzy, tworząc mgłę przemysłową zwaną smogiem.
ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
Zanieczyszczenia powietrza można podzielić ze względu na ich stan skupienia:
-stałe np. pyły i dymy;
-ciekłe np. aerozole;
-gazowe np. pary i gazy.
Dymy to w większości sadze i toksyczne związki organiczne. Pyły zawierają pierwiastki chemiczne np. cynk, rtęć, ołów i ich tlenki.
Stałe zanieczyszczenia powietrza powstają najczęściej wokół cementowni, fabryk, hut, a także w pobliżu drug. W formie aerozoli zanieczyszczających powietrze występują kosmetyki, farby, leki, lakiery, które mogą zawierać freony. Freony to związki chemiczne. Źródłem powstawania dymów są również pożary lasów.
EFEKT CIEPLARNIANY
Atmosfera ziemska musi działać jak szklarnia, aby w kosmos nie ulatywały zbyt duże ilości ciepła. W przeciwnym razie, zmiany temperatury powietrza w ciągu doby byłyby tak duże, jak na Księżycu, co uniemożliwiłoby życie na Ziemi. Atmosfera utrzymuje temperaturę powietrza na względnie stałym poziomie. Niekorzystnym zjawiskiem zwiększenie się efektu cieplarnianego, którego skutkiem mogą być zmiany klimatyczne.
DZIURA OZONOWA
Obecnie w atmosferze ozon(odmiana tlenu) tworzy warstwę, która zatrzymuje szkodliwe promienie nadfioletowe(UV). W wyniku działalności człowieka grubość warstwy ozonowej się zmniejsza, więc przenika przez nią więcej szkodliwego promienia, który przyczynia się do niszczenia chlorofilu w roślinach, a także zwiększa zachorowania ludzi.
Mam nadzieję, że pomogłam.
1 5 1