Marcin kupił 5 pół litrowych opakowań kefiru , każde po 1,5 zł. oraz 3 litrowe opakowania przecieru owocowego , każde po 5 zł . Z częśći tych artykułów sporządził 2,5 litra koktajlu i obliczył , że kaszt tego napoju jest równy 9,5 zł . Na podstawie podanych informacji zapisano układ równań : x+y=2,5 , 3x+5y=9,5

1

Odpowiedzi

2010-02-27T10:27:54+01:00
1. Pole prostokąta wyraża się wzorem:
P = a*b
zatem zależność pomiędzy bokami to:
a = P/b
czyli długości boków przy stałym polu nie są wprost proporcjonalne, tylko odwrotnie proporcjonalne.

2. Skoro rozwiązaniem układu jest para liczb:
X = 1,5
Y = 1
to znaczy że potrzeba było 1,5l kefiru i 1l przecieru. To znaczy że kefir kosztował:
1,5l * 1,5zł/0,5l = 4,5 zł