Odpowiedzi

2010-02-27T12:46:46+01:00
Za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zapłaciłem 11,26 zł. Kilogram szynki kosztował 18,20 zł. Ile kosztował kilogram sera.?

x-szynka
y-ser

1kg szynki-18,20
0,3*18,20=5,46

2,5 * y + 5,46 = 11,26
2,5y=11,26-5,46
2,5y=5,8/:2,5
y=2,32
16 2 16
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T12:47:03+01:00
X cena sera
y cena szynki

2/5 * x + 0,3 * y = 11,26
y = 18,20

podstawiamy:

2/5x + 0,3 * 18,20 = 11,26
2/5x + 5,46 = 11,26 /-5,46
2/5x = 5,8
zamieniam na ułamek dziesiętny
0,4x = 5,8 /:0,4
x = 14,5
34 3 34
2010-02-27T12:49:47+01:00
2/5 kg sera = 0,4 kg sera
18,20 * 0,30 = 5,45 - koszt szynki
11,26 - 5,45 = 5,81 - koszt sera
1,00kg - 0,4kg = 0,6kg
5,81 : 0,4 = 14,52
Odp: Kilogram sera kosztował 14,52 zł.
41 3 41