Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T15:10:39+01:00
PYT (P) : Co pan sądzi o rozwiązywaniu konfliktów przez uczniów biciem się ?
ODP (O) : Jest to bardzo agresywne zachowanie, dlatego szczególnie na terenie szkoły nauczyciele powinni zwracać na to większą uwagę. W szkole powinny być zamontowane kamery i wokół szkoły. Uczniowie nie muszą rozwiązywać konfliktów w ten sposób, wystarczy rozmowa między sobą lub ze szkolnym pedagogiem.

P : A jeśli uczniowie rozmawiają, ale używając wulgarnych słów ?
O : Tak, to częsta sytuacja w szkołach, a szczególnie w gimnazjach. Przymykanie oka na takie sprawy nie jest wychowawcze. Na lekcji uczniowie powinni być karani za takie zachowanie uwagą itp.

P : Może też zdarzyć się taka sytuacja, że to nauczyciel zachowuje się agresywnie w stosunku do uczniów. Co wtedy robić ?
O : Oczywiście, że może, ale są to na prawdę sporadyczne przypadki, choć możliwe. Wtedy obowiązkiem ucznia jest rozmowa z pedagogiem lub rodzicem, a osoby poinformowanej z dyrektorem danej placówki.

P : Czy uważa pan, że w polskich szkołach, w dużym stopniu panuje agresja ?
O : Niestety tak. Uczniowie są coraz bardziej agresywni w stosunku do siebie i do nauczycieli.

P : Jak więc z tym walczyć ?
O : Na pewno należy poruszać takie tematy na lekcjach wychowawczych, zajęciach WOS-u. Należy informować uczniów do czego prowadzi agresja i dlaczego nie należy tak się zachowywać. Powninno się też uświadomić ich o możliwości rozmowy z wychowawcą czy pedagogiem szkolnym o problemach, a nie rozwiązywać je w sposób agresywny.
2 3 2