Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T17:16:37+01:00
1.Trzeba udowodnić że:
c²=a²+b²
na podstawie:
(a-b)²+4*½a*b
więc:
(a-b)²+4*½a*b=c²
a²+b²-2ab+4*½ab=c²
a²+b²-2ab+2ab=c²
a²+b²=c²
2.
"1" - Pole
to co zaznaczyłaś przez "2" to jest część działania która pozwala obliczyć pole niebieskiego kwadratu (na rysunku) jego bok =(a-b) , więc podnosimy to do kwadratu żeby uzyskać jego pole.
"3" masz tam cztery trójkąty prostokątne... musisz obliczyć ich pole... są cztery więc dajesz *4, wzór na pole jednego trójkąta to ½a*h (taki masz wzór... tego tłumaczył nie będę... trzeba wykuć na pamięć) więc masz 4*(½a*h) jako że trójkąty są prostokątne to jeden z boków jest wysokością... na rysunku masz tą wysokość oznaczoną jako "b"...
"4" Nie uwzględniamy "c" bo nie jest ono nam potrzebne do obliczeń... potrzebna jest tylko wysokośc i podstawa... czyli przyprostokątne.
Myślę że dobrze wyjaśniłem... jak byś miała pytania to pytaj :] Chętnie pomogę.
1 5 1
2010-02-27T17:18:58+01:00
Zadanie 1
P = c² (bo c to bok kwadratu)
P = (a - b)² + 4 * 1/2 *ab = (a - b)² + 2ab = a² - 2ab + b² + 2ab = a² + b²

c² = P = a² + b²
c² = a² + b²

zadanie 2
P = (a - b)² + 4 * 1/2 *ab

1. P = pole = suma pól 4 żółtych trójkątów prostokątnych i niebieskiego kwadratu
2. a - b to bok niebieskiego kwadratu, (a - b)² - jego pole
3. to suma pól 4 żółtych trójkątów, są przystające więc liczymy dla jednego i mnożymy przez 4, ponieważ są prostokątne ich pole można wyrazić przez połowę (stąd 1/2) iloczynu przyprostokątnych (stąd ab, w trójkącie prostokątnych jedna przyprostokątna stanowi wysokość opuszczoną na drugą)
4. w obliczeniach nie ma c bo nie jest potrzebne!, ponieważ to przeciwprostokątna żółtego trójkąta można ją pominąć przy liczeniu jego pola (nie zawsze musimy znać długość boku, aby obliczyć pole figury np.: w rombie wystarczy znać długości przekątnych).

mam nadzieję, że dobrze jak masz pytania lub zastrzeżenia to pisz na pw
1 5 1