Odpowiedzi

2010-02-27T17:49:42+01:00
X-cena ołówka
7x-cena zeszytu
3*7x+7x=18,20
21x+7x=18,20
28x=18,20
x=0,65

7*0,65=4,55
7 4 7
2010-02-27T17:52:39+01:00
X - cena zeszytu
y-cena ołówka
3x-cena 3 zeszytów
7y - cena 7 ołówków
skoro ołówek jest siedem razy tańszy od zeszytu, to cenę ołówka musimy pomnożyć przez 7 aby otrzymać cenę zeszytu:
7y=x

mamy układ równań:
3x+7y=18,20
x=7y

podstawiamy do pierwszego równania i mamy:
3*7y+7y=18,20
21y+7y=18,20
28y=18,20
y=0,65

x=7*0,65=4,55

Odp. Zeszyt kosztował 4,55zł, zaś ołówek 0,65zł

Spr.
3x=3*4,55zł=13,65zł
7y=7*0,65zł=4,55zł
13,65zł+4,55zł=18,20zł
10 4 10