Odpowiedzi

2010-02-27T19:39:15+01:00
Ponieważ, jak mówiono: "Zastał Polskę drewniana, zostawił murowaną" tzn. Zaczął w Polsce Budować domy z cegły itd. :) Daj najjj proszęę !! :)
12 2 12
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-27T19:43:47+01:00
Króla Kazimierza obwołano Wielkim nie tylko dlatego,ze był wysoki(nie mniej jednak, to także wpłynęło na przydomek władcy Polski). Jednym z powodów były liczne wojny prowadzące do dwukrotnego poszerzenia granic państwa. Odzyskał zabrane wcześniej Mazowsze i Podole. Przyłączył do Polski m.in. Ruś Halicką oraz Kujawy.
Władca zastawszy Polskę w złej sytuacji, postanowił ją odbudować. Ustanowił jednakową monetę, nowy system zbierania opłat- po niedługim czasie królewski skarbiec uzupełniono, a na terenie kraju zostało wzniesionych wiele nowych budowli.
Kazimierz uczynił bardzo wiele dla ludności polskiej. Zmienił przestarzałe prawo magdeburskie na prawo niemieckie. Polska stała się krajem turystów, rzemieślników i kupców którzy przyjezdzali z innych państw. Założył również pierwszy uniwersytet- Akademię Krakowską. Kazimierz Wielki był wybitnym królem. Wsławił Polskę na świat i sprawił, że była szanowana przez inne kraje.
76 4 76