Odpowiedzi

2010-02-27T20:41:33+01:00
2010-02-26
1,3 mln złotych trafiło do rolników jako dopłaty
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła już dopłaty bezpośrednie 1,3 mln rolników. O takie wsparcie ubiega się ok. 1,4 mln gospodarstw. Jest na to ok. 12,6 mld zł.
Na wypłacenie pieniędzy za 2009 r. czeka jeszcze około 95 tys. rolników, których wnioski są kontrolowane lub wymagają dodatkowych wyjaśnień.
Agencja rozpoczęła wypłaty zgodnie z unijnymi przepisami od 1 grudnia ubiegłego roku i ma czas na zakończenie tej operacji do 30 czerwca tego roku. W sumie do gospodarstw rolnych trafiło już blisko 11 mld zł.

2010-02-26
Pielęgniarki w Bielsku-Białej przerwały głodówkę
Pielęgniarki, protestujące od 19 dni w bielskim Szpitalu Wojewódzkim, przerwały w piątek głodówkę. Uczestniczyło w niej 11 kobiet.
Pielęgniarki nie chciały informować o rozmowach z dyrekcją szpitala. Twierdziły, że obowiązuje je - jak się wyraziły - cisza negocjacyjna. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że dyrektor placówki Ryszard Batycki złożył im nowe propozycje. Negocjacje rozpoczną się w piątek wieczorem.
Dotychczasowa propozycja dyrekcji, którą protestujące odrzuciły, zakładała podwyżkę o 350 złotych brutto ryczałtu przez pięć miesięcy. Batycki dodał, że pięć miesięcy, przez które miałby być wypłacany ryczałt, to okres potrzebny do przeprowadzenia wewnętrznej restrukturyzacji, nadrobienia strat z okresu strajku i wypracowania ewentualnych funduszy na regulacje płacowe.

2010-02-27
W pociągach mogą powstać strefy ciszy
Już niedługo w pociągach mogą powstać strefy, w których zakazane będzie rozmawianie przez telefon komórkowy. Domaga się tego poseł Platformy Obywatelskiej Jan Rzymełka.
Poseł podróżuje często pociągami z Katowic do Warszawy i przeszkadza mu hałas, jaki robią głośno rozmawiający pasażerowie - pisze dziennik Polska. The Times.
Rzymełka wystąpił więc z inicjatywą stworzenia w każdym pociągu takiego miejsca, w którym nie będzie można rozmawiać z pasażerami, ani przez telefon komórkowy, a także słuchać muzyki. Niedługo mają się rozpocząć pracę nad tym projektem. Inicjatywa dotyczy pociągów Euro i InterCity, wyłącznie wagonów pierwszej klasy.

Sobota, 27 lutego
Po trzęsieniu w Chile tsunami zagraża Hawajom
Fala tsunami wywołana trzęsieniem ziemi w Chile może spowodować szkody na wybrzeżach wszystkich hawajskich wysp - podało amerykańskie centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku.
"Należy pilnie podjąć działania, by chronić życie ludzkie i własność" - podało centrum w biuletynie. Narażone są wybrzeża niezależnie od strony, po jakiej się znajdują.
czytaj dalej
Według oceny centrum pierwszego uderzenia tsunami na Hawajach należy spodziewać się koło godziny 22.
Ostrzeżenie przed tsunami wydano także najpierw dla Chile i Peru, a następnie dla Kolumbii, Panamy, Kostaryki i Antarktyki. Monitorowana jest sytuacja na Filipinach i Nowej Zelandii. Alert ogłosiła także Japonia.