Odpowiedzi

2010-02-28T10:21:22+01:00
1.55. Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?



x- koszt 1kg jabłek
y- koszt 1 kg gruszek

3x+5y=31,8 /*(-4)
8x+4y=45,6 /*5

-12x - 20y= -127,2
40x+20y= 228

28x=100,8 /:28
x=3,6

5y=31,8-10,8
5y=21 /:5
y=4,2

Odp. 1 kg jabłek kosztował 3,6 zł, a 1 kg gruszek 4,2 zł
3 4 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-28T10:26:07+01:00
Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

x- jabłka
y- gruszki

3x+5y=31,8
8x+4y=45,6

3x=31,8-5y
8x+4y=45,6

x=10,6-5/3y
8*(10,6-5/3y)+4y=45,6

x=10,6-5/3y
84,8-40/3y+4y=45,6

x=10,6-5/3y
-28/3y=45,6-84,8

x=10,6-5/3y
-28/3y=-39,2

x=10,6-5/3y
y=-39,2*(-3/28)

x=10,6-5/3y
y=4,2

x=10,6-5/3*4,2
y=4,2

x=10,6-7
y=4,2

x=3,6
y=4,2
za kilogram -jabłka kosztują 3,6 a gruszki 4,2
1 5 1
2010-02-28T10:26:09+01:00
X - jabłka
y - gruszki
3x + 5y = 31,80 wyznaczamy x = (31,80 - 5y)/3 i wstawiamy do drugiego równania
8x + 4y = 45,60
8(31,80 - 5y)/3 + 4y = 45,60
8(31,80 - 5y) + 12y = 136,8
254,4 - 40y + 12y = 136,8
- 28y = 136,8 - 254,4
28y = 117,6
y = 117,6/28 = 4,20
3x + 5y = 31,80
3x + 5 razy 4,20 = 31,80
3x = 31,80 - 21 = 10,80
x = 10,80/3 = 3,60
odp
1 kg jabłek kosztował 3,60 zł , a 1 kg gruszek kosztował 4,20 zł
1 5 1