Odpowiedzi

2010-02-28T17:20:31+01:00
Trzeba podzielić 18zł na 2 piąte i ci wyjdzie suma.
1 5 1
2010-02-28T17:27:57+01:00
2/5 kg sera + 30 dag szynki = 11,26 zł
1 kg szynki - 18, 20 zł
1 kg sera = ?

1 kg = 100 dag

100 dag = 18,20 zł
30 dag = x zł

100 × x = 18,20 × 30
100x = 546
x = 546 ÷ 100
x = 5,46 (zł)

2/5 kg = 40 dag

40 dag = 11,26 zł - 5,46 xł
40 dag = 5,80 zł

100 dag - x
40 dag - 5,80 zł

100 × 5,80 = 40 × x
580 = 40x
x = 580 ÷ 40
x = 14, 50 (zł)

1 kg sera = 14,50 zł

Odp. 1 kg sera kosztował 14,50 zł.
2 5 2