1.Jacek chce kupić 2 l soku owocowego. Ma do wyboru sok w opakowaniach o pojemności 0,4 l w cenie 2,10 zl za 1 karton lub opakowaniu o pojemności 1 l w cenie 4,20 zl za 1 l. Oblicz, w którym rodzaju opakowania zakup bedzie tanszy i o ile.
2.Szkolny komitet rodzicielski wygospodarował 2140 zl na zakup sprzętu telewizyjnego.kupiono telewizor za 1389 zl i magnetowid za 699 zl, Za reszte postanowiono kupic kasety wideo.Jedna kaseta kosztuje 2 zl 40 gr. Ile kaset kupiono?
3.W sezonie nieprzemakalna kórtka wiatrówka kosztowała 87 zl. Janek kupił ją po sezonie 20% taniej. Ile zapłacił.
4.Jurek poświęca średnio 1/3 doby na sen, 1/12 doby na spożycie posiłków, 1/4 doby na nauke.Ile godzin pozostaje mu na inne czynności?

3

Odpowiedzi

2010-02-28T20:37:57+01:00
1. tańszy będzie sok za 4,20zł o 44,40zł
2.kupiono 10 kaset
3.sorry tego nie wiem
4. sorry tego tez nie umiem
2010-02-28T20:39:26+01:00
1.2l/0,4l=5
5*2,10zł=10,50zł

2*4,20zł=8,40zł
Lepiej kupić opakowanie 1l, zakup tańszy o 2,10zł

2.2140zł-1389zł-699zł=52zł
52zł/2,40zł≈21,7
Odp.Kupiono 21kaset

3.20%*87zł=17,40zł
87zł-17,40zł=69,60zł
Odp.Zapłacił 69,60zł
4.doba=24h
1/3*24h=8h--->sen
1/12*24h=2h-->posiłki
1/4*24h=6h--->nauka
24h-8h-2h-6h=8h--->inne czynności
Odp.Sen zajmuje mu 8h, posiłki 2h, a nauka 6h, ma jeszcze 8h na inne czynności
2010-02-28T20:39:44+01:00
1.
0,4 × 5 =2 litry
5× 2,10 = 10,50 zł

4,20 ×2 = 8,40

odp Zakup będzie ttanszy w drugim przypadku o 2,10 zł
2.
2140 - 1389 - 699 = 52 zł
52 zł : 2,40 zł = 21,6
Odp kaset kupiono w przybliżeniu 22
3.
87zł - 100%
x - 20%

x = 20 × 87 /100 = 1740 :100 = 17,4 zł

87zł - 17,4zł = 69,6 zł
tyle kosztowała po obniżeniu